Home
LA ILAHE IL-LALL-LLAH
LEXO
Ligjet e Allahut xh.sh
Jeta e Varrit
Serioziteti
Bamiresia
Dobesimi imanit
Femijet
Fjale te Bukura
Perkushtim
Dita e Kijametit
Kenaqesia e Adhurimit
Evropa dhe Islami
Femijet dhe Lojerat
E ardhmja i takon Islamit
Shiteblerja ne Islam
Hilet e shejtanit te mallkum
Muslimanet Zbuluan Ameriken

        E ardhmja i takon islamit

 

Tė dashur vėllezėr e motra ! Friksojuni Allahut, sepse vetėm nė rrugėn e besimit do ta gjejmė shpėtimin Ditėn e Kijametit dhe do tė pastrohemi nga gjynahet tona.

Tė dashur myslimanė! Ithtarėt e feve tė gabuara dhe sekteve fallse mendojnė gabimisht se rruga e tyre ėshtė rruga e drejtė dhe se e ardhmja e ndritur dhe fundi fatlum i takon vetėm atyre. Por nė tė vėrtetė njerėzit e arsyeshėm pas njė analize tė thellė dhe objektive tė mėsimeve tė islamit arrijnė nė pėrfundimin se e ardhmja I takon fesė myslimane. Islami ėshtė besimi tė cilin, Allahu e ka zgjedhur pėr ne, njerėzit e tė gjitha kombėsive, kombeve, kulturave nė tė gjithė botėn.

“ Sot Kompletova pėr ju besimin tuaj dhe pėrkryeva mbi ju mirėsinė Time dhe zgjodha pėr ju islamin si besimin tuaj.“ (el-Maide- 3)

Islami nuk ėshtė fe e re, por pėrmban nė vetvete tė njėjtėn tė vėrtetė tė pėrhershme, e cila i rrėfehet unikalitetit tė Krijuesit dhe vetive tė Tij tė vyera. Islami nuk ėshtė vetėm besimi i sė kaluarės por edhe i sė tashmes dhe i sė ardhmes, prandaj edhe zė vendin parėsor mes feve nė tė gjithė skajet e kėsaj bote.

Allahu I gjithė pushtetshėm i ka dhuruar njeriut vullnetin e lirė dhe i ka dhėnė atij mundėsinė e zgjedhjes mes dy rrugėve. E para ēon drejt njė jete tė kėnaqshme nė kėtė botė dhe drejt shpėtimit nė botėn tjetėr. Rruga e dytė ėshtė rruga e zjarrit tė Xhehenemit – ferrit. Shenjat e atyre qė ndjekin kėtė rrugė janė mes tė tjerash fakti se u bėjnė keq tė tjerėve dhe se nė mėnyrė sistematike pėrqendrojnė pasuri tė dyshimta nė duart e tyre nė dėm tė vlerave fisnike dhe tė ndjenjės sė solidaritetit njerėzor.

„Nė tė vėrtetė, I treguam atij (njeriut) Rrugėn, qoftė ai mirėnjohės apo mosmirėnjohės.“ (el-Insan- 3)

E ardhmja I takon islamit sepse islami ėshtė besimi i cili e vlerėson njeriun dhe nxjerr nė pah fisnikėrinė e tij. Allahu e nderoi rracėn njerėzore sepse Vetė e krijoi atė, I dha asaj jetė, I nėnshtroi asaj gjithēka ndodhet mbi tokė dhe urdhėroi melajket – engjėjt ti pėrulen atij nė shenjė respekti. Allahu i dhuroi njeriut arsyen dhe e pajisi atė me veti dhe dhunti tė tjera tė shumta nė mėnyrė qė t’i mundėsoi atij ecjen nė rrugėn e shoqėrisė sė drejtė, drejt lumturisė sė vėrtetė dhe bekimit tė pėrjetshėm.

Allahu i plotfuqishėm kėrkon nga ne t’i nėnshtrohemi Atij dhe tė ndjekim urdhėrat e Tij gjatė qėndrimit tonė relativisht tė shkurtėr nė kėtė botė. Ai na nxit qė tu largohemi gjynaheve dhe t’iu shmangemi epsheve tė ndryshme. Allahu gjithashtu na urdhėron tė adhurojmė Atė dhe vetėm Atė dhe nė lutjet tona duhet t’i drejtohemi vetėm Atij sepse vetėm Atij i pėrkasin lutjet dhe faljet tona. Allahu do tė jetė i vetmi Gjykatės nė Ditėn e gjykimit, Ai i cili do tė shpėrblejė veprat e mira dhe do tė dėnojė gjynahet e shėmtuara.

E ardhmja i takon islamit sepse ėshtė feja qė prek thelbin e vėrtetė tė monoteizmit. Islami ėshtė besimi i cili ėshtė nė pėrputhje tė plotė me ligjet e natyrės dhe nė harmoni me arsyen e shėndoshė. Allahu mėshirėbėrės na ka lejuar gjithēka qė i shėrben tė mirės sonė dhe na ka ndaluar gjithēka qė ėshtė e papastėr dhe e dėmshme (si p.sh. pijet alkoolike, lojrat e fatit, fajdeja, etj.) Allahu e lehtėsoi Umetin tonė (dmth. Komunitetin e besimtarėve) nga kufizimet e shumta duke pezulluar disa nga kufizimet e vendosura ndaj komuniteteve fetare mė tė hershme tė cilėt iu kundėrvunė ligjeve tė Zotit dhe tradhtuan shpalljet e Tij. Nė Kuran thuhet kėshtu pėr sa pėrmendėm:

„ ...ata, qė ndjekin tė dėrguarin, pejgamberin e paditur (1), I cili pėrmendet nė Tevrat (2) dhe Ungjill (3) . Ai (Pejgamberi Muhamed) urdhėron ēka ėshtė e drejtė dhe ndalon ēka ėshtė e keqe. Lejon gjėrat e pastra dhe u ndalon atyre ēka ėshtė e dėmshme dhe u heq atyre barrėn e zinxhirėve me tė cilėt ishin lidhur. Nė tė vėrtetė, ata qė i besuan atij dhe e nderuan, e mbėshtetėn atė dhe ndoqėn dritėn, qė e shoqėronte atė, do tė jenė tė suksesshėm ( dmth. fatlumėt nė kėtė dhe atė botė)“ (el-A'raf- 157)

E ardhmja I takon islamit sepse islami vuri themelet e njė sistemi shoqėror tė shėndoshė. Islami ėshtė feja e sė ardhmes pasi Allahu nėpėrmjet saj pėrcaktoi parimet e drejtėsisė nė marrėdhėniet mes tė gjitha gjallesave nė botė duke pėrfshirė marrėdhėniet mes myslimanėve dhe jomyslimanėve, arabėve dhe joarabėve, tė bardhve dhe tė zinjve, grave dhe burrave, tė rinjve dhe tė moshuarve. Secilit prej kėtyre grupeve i caktoi tė drejta dhe detyrime.

E ardhmja i takon Islamit pasi ėshte njė fe e cila nėse praktikohet drejtė dhe me pėrpikmėri garanton dhe mbron jetėt, arsyen, nderin dhe pasurinė e tė gjithė njerėzimit. Islami nė mėnyrė kategorike i kundėrvihet tjetėrsimit tė pasurisė nė mėnyrė tė padrejtė apo vrasjes sė tė pafajshmėve. Islami dėnon dhe ndėshkon shpifjen, nėpėrkėmbjen e nderit dhe pėrlyerjen e imazhit tė cilitdo pjestari tė shoqėrisė. Islami nė tė njėjtėn kohė apelon ndaj ithtarėve tė vet qė t’u shmangen gjithēkaje qė dėmton arsyen dhe qė degradon dinjitetin njerėzor. Nga kjo pikėpamje, ndalimi i pėrdorimit dhe shitjes sė alkoolit apo lėndėve narkotike ėshtė i qartė dhe i padiskutueshėm.

Tė dashur vėllezėr dhe tė nderuara motra! Fuqia e islamit qėndron nė shtyllat e tij, parimet dhe principet e tij, tė cilat janė tė pėrjetshme dhe tė vlefshme pėr tė gjitha kombet nė botė. E ardhmja i takon Librit tė Zotit, amanetit tė Pejgamberit, si dhe myslimanėve besimtarė e tė qėndrueshėm, tė cilėt besojnė nė Allah, besojnė nė vėrtetėsinė e mėsimeve islame si dhe nė vlefshmėrinė e tyre. Myslimanėt nė tė gjithė botėn duhet tė mbėshteten nė ndihmėn e Zotit sepse lehtėsimi nga Allahu vjen gjithmonė nė kohėn e mundimeve mė tė mėdha. Nuk duhet tė humbasim kurrė shpresėn apo ti nėnshtrohemi shtypėsve:

„Duan ta shuajnė Dritėn e Allahut (4) me buzėt (dmth. me fjalėt) e tyre, por Allahu nuk lejon asgjė tjetėr pėrveē sundimit tė dritės sė Tij edhe pse kjo nuk I pėlqen tė pafeve “ (Tevbe-32)

Tė dashur vėllezėr dhe tė nderuara motra! Nėse vėrtetė duam tė arrijmė fitoren e premtuar duhet tė praktikojmė islamin pėrditė dhe duhet ti qėndrojmė besnikė parimeve tė tij nė ēdo situatė. Vetėm nė kėtė mėnyrė mund tė presim mėshirėn dhe ndihmen e Zotit, sepse nuk ka rrugė tjetėr qė tė na ēojė drejt pėrfundimit fatlum.

Pėrgatiti, solli nė shqip dhe tė drejtat e publikimit: IslamOnweb.net

Shėnimet:

(1) Muhameti (paqja qoftė mbi tė), I cili nuk di shkrim dhe kėndim, prandaj ėshte e qartė se Diturinė nuk e arriti nėpėrmjet studimeve tė teksteve tė shenjta tė shpallura mė herėt por drejtpėrdrejt nga Allahu i Plotfuqishėm.

(2) „Caktoje atė, tė cilin Perėndia, Zoti yt, e pėrzgjedh mes vėllezėrve tė tu. Nuk mund tė caktosh mbret atė qė I takon njė kombi tjetėr I cili nuk ėshtė vėllai yt. “ Dhjata e Vjetėr (Libri Deuteronómium 18-15)

(3) „ Dhe do tė lus Atin dhe ai do t’ju dėrgojė njė Shpresėdhėnės tjetėr qė tė rrijė me ju pėrjetė “ Dhjata e Re (Ungjilli sipas Gjonit 14-16))

(4) E vėrteta, qė erdhi nėpėrmjet Shpallje

IslamOnweb.net,
3.11.2006