Home
LA ILAHE IL-LALL-LLAH
LEXO
Ligjet e Allahut xh.sh
Jeta e Varrit
Serioziteti
Bamiresia
Dobesimi imanit
Femijet
Fjale te Bukura
Perkushtim
Dita e Kijametit
Kenaqesia e Adhurimit
Evropa dhe Islami
Femijet dhe Lojerat
E ardhmja i takon Islamit
Shiteblerja ne Islam
Hilet e shejtanit te mallkum
Muslimanet Zbuluan Ameriken

IMAGJINO SIKUR UNĖ DHE TI TĖ ISHIM NĖ KĖTĖ NGJARJE!

>Dalin prej tij njerėzimi…Tė zhveshur, tė zbathur…Janė tė pluhurosur
>me dheun e varrit…Tė gjithė nxitojnė dhe i pėrgjigjėn thirrjes. Ajo
>dite ėshtė Dita e Kiametit, qe nuk mund te flasėsh..Shikojnė
>njerėzit rreth vetes sikurse te ēmendur…A ėshtė kjo toke, nė tė
>cilėn jetuam?Kodrat u shkatėrruan…Lumenjtė u thane…Detėrat u ndezėn
>flakė ndėrsa toka u shndėrruan ne toke tjetėr…Qielli u shndėrrua ne
>qiell tjetėr…Nuk mund t’i ikėsh kėsaj thirrjeje…Ndodhi e pritura…Te
>gjithė heshtin dhe te gjithė mendojnė vetėm pėr veten dhe belanė e
>tyre…Tani u tubuan te gjitha krijesat: njerėzit, xhinėt, djajtė,
>egėrsirat, te gjithė qėndrojnė ne njė vend te vetėm…Rastėsisht…Sytė
>ngrihen lart kur ja qielli lėshon njė zė trishtues nga ēarja e
>tij…Zbresin nga qielli melaike ne forma trishtuese…Te gjithė
>qėndrojnė ne njė saf (rend), te pėrkulur dhe nėnshtruar…Njerėzit
>frikėsohen dhe pyesin: A ėshtė me ju Zoti ynė?Dridhen melaiket nga
>frika…I pastėr ėshtė Allahu ynė! Nuk ėshtė me ne por Ai do te
>vjen…Zbresin melaiket radhė-radhė derisa te vijnė melaiket, te cilat
>kane bartur Arshin e Allahut, qė, nė heshtje te krijesave,
>madhėrojnė Allahun me zė tė lartė…Pastaj zbret Allahu i Madhėrishėm,
>ashtu siē i ka hije madhėrisė se Tij, dhe thotė: O njerėz dhe xhin!
>Unė prej se iu kam krijuar kam heshtur ndaj jush: kam dėgjuar fjalėt
>tuaja dhe kam pare veprat tuaja, ndėrsa ju tani, heshtni, ngase tani
>do t’iu lexohen veprat tuaja dhe do t’iu jepen regjistrat tuaj, qe
>te shikoni se ēfarė keni bere. Kush gjen mire, le ta falėnderojė
>Allahun, ndėrsa kush gjen tjetėr, le te mos e qortoje askėnd pėrveē
>vetes se tij…Shikimet e njerėzve janė te pėrulura ndėrsa dielli i
>ėshtė afruar kokave njė mile pėrmbi, por nė kėtė dite, ai do te ketė
>nxehtėsi edhe mė tė madhe…Unė dhe ti do te qėndrojmė se bashku me
>ata dhe do te qajmė me lot nga frika dhe tmerri…Te gjithė presin,
>ndėrsa pritja zgjat pėr pesėdhjetė mije vite…Ndalesh dhe nuk di se
>ku do te shkosh: ne Xhennet apo ne Zjarre…Pesėdhjetė mije vjet pa
>ngrėnė asnjė kafshate dhe pa pire asnjė pike uji…Gojėt dhe zorrėt
>ndizen flake…Te gjithė presin dhe kėrkojnė mėshirė…Disa kėrkojnė
>mėshirė, qofte dhe me dėrgim nė Xhehennem, vetėm e vetėm qe t’i
>shpėtojnė tmerrit dhe gjatėsisė se kėsaj pritjeje…Ja, deri ne kėtė
>shkalle kane ardhur, kėrkojnė qe t’i dėrgojnė ne zjarre vetėm e
>vetėm qe te mos qėndrojnė me ne atė vend…Ēka te bej unė…Si mund te
>shpėtoj atė dite?Po, atje do te kete njerėz me status te veēante, te
>cilėt do te jene nėn hijen e Arshit te Allahut…Prej tyre njė i ri,
>qe ėshtė edukuar ne frymėn e adhurimit pėr AllahunPrej tyre njeriu,
>qe ka qene i lidhur pėrzemėrsisht me xhami…Prej tyre njeriu, qe kur
>ka pėrkujtuar Allahun ne vetmi i kane rrjedhur lotėt…A je ti prej
>tyre?Shpresa e fundit…Si ėshtė puna e njerėzve tjerė?Gjunjėzohen te
>frikėsuar…A nuk ėshtė ky Ademi, babai i njerėzimit?! A nuk ėshtė ky,
>qe melaiket i bėn sexhde?! Te gjithė nxitojnė tek ai…Ndėrmjetėso pėr
>ne tek Allahu! Lute qe ten a largoje nga ky vend?Zoti im ėshtė
>hidhėruar sot si kurrė me pare…nuk di ēfarė t’i bej vetes sime- ua
>kthen Ademi.Shkojnė tek Musai, i cili thotė: Nuk di ēfarė t’i bej
>vetes sime…Shkojnė tek Isai, i cili thotė: Nuk di ēfarė t’i bej
>vetes sime…Edhe ti, se bashku me ata, pėrsėrit: Nuk di ēfarė t’i bej
>vetes sime…Kur ja, ata e shohin Muhammedin, alejhi’s salatu ve’s
>selam…Nxitojnė kah ai ndėrsa ai shkon tek Zoti, kėrkon leje dhe i
>jepet leja…I thuhet: Pyet qe te jepet, ndėrmjetėso qe te
>ndėrmjetėsohet…Te gjithė njerėzit vėzhgojnė…Kur ja njė drite e
>bukur, drita e Arshit te Allahut, qe ndriēon tere token…Do te filloj
>llogariaThirret…O filan, i biri i filanit…Po, ėshtė emir yt dhe ti
>frikėsohesh shume…Te vijnė melaiket dhe te kapin pėr krahėsh qe te
>dalėsh para Allahut…Ecin me ty pėrgjatė krijesave, te cilat janė
>pėrkulur ne kėmbė…Te gjithė te shikojnė ty…Ushtima e Xhehennemit
>kaplon veshėt tu…Duart e melaikeve janė vene mbi supet tuaja…Te
>dėrgojnė qe te dalėsh para Allahut…Fillon njė skene e re…Kėtė skene
>do t’ua le juve, vėlla dhe motėr…Te gjithė e dimė se ēfarė kemi bere
>gjate jetės sonė; te mirat dhe te kėqijat…A e ke respektuar Allahun
>dhe te dėrguarin e Tij, Muhammedin, alejhi’s salatu ve’s selam?A e
>ke lexuar Kur’anin dhe a ke vepruar sipas ligjeve te tij?A ke
>pėrfillur traditėn e Muhammedit, alejhi’s salatu ve’s selam?A i ke
>falur namazet me kohe?A e ke agjėruar ramazanin me besim dhe
>vetllogari?A je larguar nga hipokrizia para njerėzve qe vetėm e
>vetėm te bėhesh i njohur?A e ke kryer haxhin?A ke dhėnė zekatin?A ke
>respektuar nėnėn dhe babain?A ke qene i sinqerte me veten dhe te
>tjerėt, apo ke gėnjyer e pėrgėnjeshtruar?A ke patur moral te mire
>apo nuk ke patur fare?A? Dhe a?Dhe a?Tani ėshtė llogaria…Po,
>tani…Puno pėr kėtė dite me tere mundin qe ke…Puno vepra qe te fusin
>ne Xhennet…Puno qe te te zbardhet fytyra para Allahut atė dite, kur
>do ta takosh pėr llogari…Ndryshe, Xhehennemi ėshtė vendi yt…Dije se
>sikur qe Allahu ėshtė Falės dhe Mėshirues, Ai, po ashtu ėshtė edhe
>Ndėshkues i Madh…Mos thuaj se eshte keshtu e ta harrosh tjetren…Nėse
>e do te mirėn dhe dėshiron te marrėsh pjese nė tė, shpėrndaje kėtė
>shkrese, me shprese se shpėrblimi nuk do tė na mungoje, as neve dhe
>as juve. Ka thėnė Pejgamberi, alejhi’s salatu ve’s selam: “????? ???
>????? ?????? Ai, qe udhėzon nė tė mirėn, ėshtė sikurse ai, qė e bėn
>atė”. Mos na harroni ne lutjet tuaja!?? ????? ??? ??? ?????? ??? ???
>?? ???????? La Ilahe Il’la Ente Subhaneke Inni Kuntu Mine’dh
>Dhalimin????? ???? ?????? ?????? Subhana’llahi’l Adhim Ve
>Bihamdihi????? ???? ?????? ??? ??? ??? ??? ???? ????? ???? ??? ???
>??? ??? ??? ????? ????? ?????? Subhanallah Ve’l Hamdulil’lah Ve La
>Ilahe Il’la Allah Vallahu Ekber Ve La Havle Ve La Kuvvete Il’la
>Bil’lahi’l Alijji’l Adhim????? ???? ?????? ????? ???? ??????
>Subhallahi Ve Bihadihi Subhanallahi’ladhim?? ??? ??? ???? ??????
>?????? La Ilahe Il’la Allahu El Halimu’l Kerim?? ??? ??? ???? ?????
>?????? La Ilahe Il’la Allahu El Alijju’l Adhim?? ??? ??? ???? ??
>??????? ????? ??? ????? ?????? La Ilahe Il’la Allahu Rabbu’s
>Semavati’s Seb’i Ve Rabbu’l Arshi’l Adhim?? ??? ??? ???? ???? ????
>???? ??? ???? ???? ? ??? La Ilahe Il’la Allah Muhammedun ResulullahO
>Zoti im! Fali te gjithė muslimanėt dhe muslimanet, tė gjallit e te
>vdekurit. O Zoti im! Ti ke veēuar njė grup muslimanėsh, tė cilėt do
>te hyjnė ne Xhennet pa llogari, te lus qe lexuesin dhe dėrguesin e
>kėsaj letreje t’i fusėsh ne Xhennet pa llogari!Shpėrndaje kėtė letėr
>pėr shpėrblim dhe sevap, ngase kush merr njė nisme te mbarė, ai do
>ta ketė shpėrblimin e saj dhe te atyre, qe e pasojnė atė.Shkruar nga
>njė motėr irakiane

pregaditi: stafi Riniaislame.com