Home
LA ILAHE IL-LALL-LLAH
LEXO
Ligjet e Allahut xh.sh
Jeta e Varrit
Serioziteti
Bamiresia
Dobesimi imanit
Femijet
Fjale te Bukura
Perkushtim
Dita e Kijametit
Kenaqesia e Adhurimit
Evropa dhe Islami
Femijet dhe Lojerat
E ardhmja i takon Islamit
Shiteblerja ne Islam
Hilet e shejtanit te mallkum
Muslimanet Zbuluan Ameriken

Kėshillė kėrkuesit tė diturisė

Falenderimi i qoftė All-llahut, paqja dhe shpėtimi qofshin mbi tė dėrguarin e Tij, tė dėrguarin tonė Muhamedin  (sal-lallahu alejhi ve selem) dhe shoket e tij.

Nuk ka dilemė se kėrkimi i diturisė ėshtė prej punėve me tė vlefshme, prej shkaqeve tė fitimit tė xhenetit dhe begati pėr atė qė punon me tė. Nė kėtė rrugė sinqeriteti ėshtė gjėja  kryesore, qe tė jetė kjo vetėm pėr All-llahun jo pėr ndonjė qėllim tjetėr, se e vetmja kjo ėshtė qė ka dobi dhe kjo ėshtė shkak pėr ngritjen e shkallave tė larta nė dunja dhe ahiret.

Ėshtė trasmetuar nė hadith tė Pejgamberit sallallahu alejhi ve sel-lem se ka thėnė: “Kush merr diturinė qė tė  arrij me tė kėnaqsinė e All-llahut, nuk e merr e atė vetėm se per lavdrim nė kėtė botė nuk do ta arrije ta nuhasė erėn e xhenetit nė Diten e Gjykimit.” (Ebu Davudi me sened hasen )

Transmeton Tirmidhiu me isnad tė dobėt nga Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem se ka thėnė: "Kush merr dituri qė t`i rivalizojė me tė dijetarėt, apo t`i polemizojė me tė mendjelehtit apo qė t`i kthej fytyrat e njerzve kah ai, All-llahu kėtė do ta fut nė zjarr".

E kėshilloj  secilin student dhe ēdo musliman qė e ngrit kėtė fjalė tė jetė i sinqertė qė kjo tė jetė vetėm pėr All-llahun si dhe ēdo punė tjetėr tė jetė vetėm pėr Tė.

Thotė All-llahu subhane ve teala : "E kush  ėshtė qė e shpreson takimin e Zotit tė vetė le tė bėjė vepėr tė mire e nė adhurim ndaj Zotit tė tij tė mos e pėrziej askė" (kehf 110)

Nė hadithin qė gjindet tek Muslimi, Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem thotė: "Thotė All-llahu az-ze ve xhel-le: Unė jam mė i pasuri qė nuk kam shok, kush bėn njė punė ma shoqėron mua nė tė dikėnd tjetėr do ta lė atė dhe atė qė ma ka shoqėru".

E kėshilloj ēdo kėrkues tė diturisė, ēdo musliman t`ia ketė frikėn All-llahut subhanehu ve teala, qe tė jetė i kujdesshėm nė tė gjitha ēėshtjet.

Thotė All-llahu: "Ata qė pa e parė i frikėsohen Zotit te vet pėr ta ka falje dhe shpėtim tė madh" (el Mulk 12)

" E pėr atė qė i patė frikė Zotit, paraqitjes para Zotit tė vet janė dy xhenete" (err Rrahman 46)

Kanė thėnė disa selef: "Aty ku ka dituri ėshtė frika e All-llahut". Thotė Abdullah ibn Mesud radijallahu anhu: "Mjafton dituria me frikė tė All-llahut, mjafton padituria me naivitet". Kanė thėnė disa selef: "Kush e njef All-llahun, mė sė miri i frikėsohet Atij.”

Mė sė shumti e vėrteton kėtė fjala e Pejgamberit sal-lallahu alejhi ve sel-lem shkėve tė tij: "Unė vallahi i frikėsohem All-llahut mė shumė se ju dhe jam mė i kujdesshėm se ju me All-llahun."

Ēdo herė qė njeriut i shtohet dituria dhe e gjitha kjo ėshtė pėr hirė tė Allahut (Subhanehu ve teala), do tė jetė ky shkak qė ti plotėsohet dhe devotshmėria, sinqeritetit, dhe ndaljes nė kufijtė e Tij si dhe do t’i urrejė mėkatet.

Thotė All-llahu: "Vertetė All-llahut i frikėsohen nga robėrit e Tij dijetarėt" (Suretu Fatir)

Dijetarėt janė ata qė e njohin All-llahun dhe fenė e Tij. Ata janė qė mė sė shumti prej njerzve i frikėsohen All-llahut, me tė devotshmit, me tė fortit ne fenė e tyre. Nė kokat e tyre kanė tė Dėrguarit dhe Pejgamberėt alejhimus salatu ves selam. I kanė pasuar ata mė sė miri. Na ka mėsuar Pejgamberi alejhis selam se nga shėnjat e lumturisė ėshtė qė All-llahu subhanehu ve teala ta bėj robin qė ta kuptoj fenė e Tij. Thotė Pejgamberi (Subhanehu ve teala): "Atij qė Allahu ia don tė mirėn e bėn tė ditur nė fe" (Buhariu dhe Muslimi nga Muaviu).

Kjo duhet ta nxit robin qė tė jetė kryes i obligimeve tė Tij, t’ia ketė frikėn Atij, t’i kryejė obligimet e tij (farzet), tė ketė kujdes nga hidhėrimi i Tij, tė ketė sjellje dhe moral tė pastėr, me vepra tė mira si dhe tė jetė i sinqertė me All-llahun dhe robėrit e Tij.

E lus Allahun az-ze ve xhel-le qė tė na dhuroi diturinė neve, atyre qė kėrkojnė, dhe tė gjithė muslimanėve. Gjithėashtu e lusim qė tė na bėj tė qėndrueshėm,  tė na mbron nga tė kėqijat e vetės dhe nga veprat tona tė kėqija. Ai ėshtė Mbrojtės pėr kėtė e i fuqishėm. Shpėtimi dhe pershendetjet e All-llahut qofshin mbi robin dhe tė dėrguarin e Tij Muhammedin sal-lallahu alejhi ve sel-lem, familjen dhe shokėt e tij.