Home
LA ILAHE IL-LALL-LLAH
LEXO
Ligjet e Allahut xh.sh
Jeta e Varrit
Serioziteti
Bamiresia
Dobesimi imanit
Femijet
Fjale te Bukura
Perkushtim
Dita e Kijametit
Kenaqesia e Adhurimit
Evropa dhe Islami
Femijet dhe Lojerat
E ardhmja i takon Islamit
Shiteblerja ne Islam
Hilet e shejtanit te mallkum
Muslimanet Zbuluan Ameriken

Fjalė tė bukura dhe buzėqeshje tė shkėlqyeshme

Siē ėshtė e ditur se shejtani dėshiron qė tė rrėnojė shoqėrinė muslimane, pėr atė ai edhe organizon kurthe dhe plane tė ndryshme, e nga kėto plane ėshtė edhe rrėnimi i familjes muslimane, ngase ajo ėshtė tulla e parė pėr ndėrtimin e shoqėrisė. E kjo na bėhet edhe mė e qartė nga hadithi qė transmeton Xhabiri [Zoti qoftė i kėnaqur me tė] ku thotė se Pejgamberi s.a.v ka thėnė: "Shejtani vendos arshin e tij mbi ujė e pastaj dėrgon parin e tij, e mė afėr tij nga ata ėshtė ai qė bėn sprovė [ēregullim] mė tė madhe, e njėri prej tyre vjen tek ai dhe i thotė: Nuk e kam lėnė derisa e kam ndarė atė me gruan e tij [shoqen e tij] Tha: E afron atė afėr vehtes dhe i thotė: Po ti [je ai qė e meriton kėtė vend]."
Ngase ndarja e dy bashkėshortėve ėshtė rrėnim i shoqėrisė nga themeli, e pikėrisht kjo ėshtė pėr qėllim.
Pėr atė edhe lypet nga bashkėshorti qė tė sillet mirė me familjen e tij dhe tė zgjedh fjalė mė tė mira nė mėnyrė qė tė mos tė ndėrsejė shejtani mes tyre.
Allahu s.v.t. ka thėnė:"E ti robėve tė Mi thuaj :Le ta thonė atė qė ėshtė mė e mira se djalli ndėrsen mes tyre."
E fjala e mirė zgjeron gjoksin, vazhdon jetėn, shpėrndan lumturi mes dy bashkėshortėve, vėrteton krijimin e grave si prehje pėr burrat, pėrforconė lidhjet e dashurisė dhe afron mėshirė mes dy bashkėshortėve .
All-llahu s.v.t. ka thėnė: "Dhe nga faktet e Tij ėshtė se Ai krijoi pėr ju gra nė mesin tuaj, ashtu qė tė gjeni prehje tek ato dhe Ai vendosi mes jush dashuri e mėshirė. Nė kėtė ka argumente pėr njerėzit qė mendojnė"
 
pregaditi: stafi Riniaislame.com