Home
LA ILAHE IL-LALL-LLAH
LEXO
Ligjet e Allahut xh.sh
Jeta e Varrit
Serioziteti
Bamiresia
Dobesimi imanit
Femijet
Fjale te Bukura
Perkushtim
Dita e Kijametit
Kenaqesia e Adhurimit
Evropa dhe Islami
Femijet dhe Lojerat
E ardhmja i takon Islamit
Shiteblerja ne Islam
Hilet e shejtanit te mallkum
Muslimanet Zbuluan Ameriken

Pėrkushtim:

  

 Secilit qė dėshiron mirėsi dhe udhėzim.Secilit qė i frikohet poshtėrimit dhe nėnēmimit. Tė gjithė juve, ju themi me zė qė nxjerr pėrmallim dhe dhembje. Kjo ėshtė anija e Muhammedit a.s., qė lundron mes valėve, thellė nė errėsirė, ku ka depėrtuar drita dhe ua ka ndriēuar rrugėn tė humburve qė t'i shohin shenjat nė rrugė. Prandaj, vėlla i dashur, le tė jetė pėr ty pėrkujtim dhe kėshillė, dhe kėto janė disa ēaste pėr ata qė dėshirojnė tė shpėtojnė.

Falėnderimi i takon All-llahut [subhanehu ve teala], i Cili i porositi robėrit e tij me devotshmėri, dhe i premtoi me xhennete ata tė cilėt i frikohen, ruhen dhe qė shpresojnė nė xhennetet e Tij… I qortoi dhe i frikoi me kėrcėnime dhe zjarr ata qė bėjnė mėkate dhe e kundėrshtojnė urdhrin e Tij, i Cili thotė: "Dhe se kjo ėshtė rruga (feja) mė e drejtė (qė e caktova pėr ju) pra pėrmbajuni kėsaj, e mos ndiqni rrugė tė tjera e tju ndajnė nga rruga e Tij. Kėto janė porositė e Tij pėr ju ashtu qė tė ruheni." (El-En'am: 153)

   Paqja dhe shpėtimi qoftė mbi Pejgamberin mė tė dashur a.s. i cili tha: "Me tė vėrtetė zemrat e bijve tė Ademit janė mes dy gishtave prej gishtave tė Mėshiruesit, tė cilat i rrotullon ashtu siē don Ai. Pastaj tha: O All-llahu im qė lirisht disponon dhe drejton zemrat, drejtoi zemrat tona kah nėnshtrimi ndaj Teje."

   Ju pėrshėndes me pėrshėndetjen islame Es-Selamu alejkum ve rahmetull-llahi ve

berekatuhu!

   Vėllezėr tė dashur, ua shkruaj kėto fjalė me gjuhė tė lirė duke thėnė: O Zoti im, mos mė dėno se unė e pranoj atė qė ishte prej meje, sa ka prej turpeve tė mia nė tokė, e ti ndaj meje je qė vlerėson dhe dhuron. Kur mendoj pėr pendimin ndaj mėkateve i kafshoj gishtat dhe kėrcėlloj dhėmbėt, dhe nuk kam tjetėr zgjedhje pos shpresėn time, faljen tėnde nėse mė fal dhe mendimin tim tė mire, njerėzit mendojnė pėr mua se jam i miri, porse unė jam mė i keqi nėse nuk mė fal Ti. Lus All-llahun xh.sh. tė na i falė mėkatet dhe tė na i mbulojė tė metat, si dhe tė na i merr shpirtrat duke qenė i kėnaqur me ne. Ju pėrkujtoj thėnien e Muhammedit: "Shpėrndani dhurata ashtu qė tė duheni." Dhurata mė e mirė qė jep vėllai pėr vėllain e vet pėr hir tė All-llahut ėshtė kėshilla, qė tė jetė pėr tė furnizim, pajisje nė dunja dhe deponim nė ahiret, dhe shėmbėlltyra jonė mė e lartė ėshtė i Dėrguari i All-llahut. Transmetohet nga Muadh Ibėn Xhebeli r.a. se Muhammedi a.s. e ka marrė pėr dore dhe i ka thėnė: "O Muadh, pėr All-llahun unė tė dua, pastaj ka thėnė: Unė o Muadh tė porosis qė assesi nė fund tė namazit mos tė lėsh pa thėnė: All-llahumme, einni ala dhikrike, ve shukrike, ve husni ibadetik. - O Allahu im! Mė forco dhe mė bėn tė fortė nė pėrmendjen Tėnde, nė falėnderimin Tėnd dhe nė bukurinė e ibadetit Tėnd."

 O ti njeri qė dėshiron shpėtimin e tij, lexo thėnien e kėshilluesit qė ndihmon. Ke kujdes fjalėt e mia, dėgjo kujdesshėm dhe thellohu me zemrėn tėnde duke ndier fjalėn e All-llahut xh.sh.: "Tė dėgjuarit, tė pamurit dhe zemra pėr tė gjithė kėto ka pėrgjegjėsi." (El-Isra: 36)

   O vėlla, o dashamir i kėsaj feje, a je ulur njė ditė pranė librit tė All-llahut? A je ulur pranė librit, me tė cilin nėse pastrohen zemrat tona me tė, kurrė nuk do tė ngopeshin nga mėsimet e tij?!! Libėr me tė cilėn do tė vijė si ndėrmjetėsues nė Ditėn e Gjykimit pėr tė zotėt e vet. Libėr nė tė cilėn ka nė tė shėrim dhe mėshirė pėr besimtarėt!! Libėr me tė cilin u hap zemra e Resulull-llahut dhe zemrat e shokėve tė tij dhe tė atyre qė patėn frikė All-llahun! A je ulur njė ditė tė lexosh jo vetėm me sy dhe me gojė por edhe me zemėr!? A i ke shikuar me vėmendje mrekullitė qė janė nė tė!? A je thelluar nė studimin e ajeteve!? A je kėnaqur me recitimet e tij!? A e kanė rrahur zemrėn tėnde trokitjet e tij! Mendoj se do tė thuash po... Kėto janė shpresat e tua nė tė…, ėshtė pėrmendje e domosdoshme pėr ne dhe askush nuk ėshtė i pavarur prej saj.

  Vėllai im, eja me mua qė tė lexojmė disa ajete nga ky libėr dhe tė shohim se shpirtrat tanė kanė nevojė tė madhe pėr tė punuar me tė. Eja qė tė ndalemi nė disa raste dhe tė kėrkojmė nė tė rrugėn e shpėtimit… Kam bindje se bujaria jote e natyrshme nuk do ta refuzojė e mos tė flasim pėr shpirtmirėsinė tėnde.

 

                                          

 

 

 

 

 

 

 

 

Fragmenti i parė

A ka kush qė i pėrvjelė krahėt?

  I ėshtė thėnė Hasan Basriut: "O Eba Said, ēka tė bėjmė ne? I shoqėrojmė disa njerėz tė cilėt na bėjnė qė tė frikohemi sa qė zemrat tona na fluturojnė. Tha: Vall-llahi, nėse shoqėrohesh me ata njerėz qė tė frikojnė derisa ta arrishė sigurimin, ėshtė mė mirė sesa tė shoqėrosh popuj tė cilėt tė sigurojnė derisa taarrishė frikėn."

   Tani takohemi me njė ajet madhėshtor qė nė zemrėn e lexuesit fut frikėn, por kush pėrgatitet pėr atė shpėton me lejen e All-llahut xh.sh. Ajeti i cili po qe se i zbriste kodrave, ato do tė copėtoheshin. Ajet tė cilin sa herė qė e kanė dėgjuar veshėt, ato kanė heshtur. Ajet tė cilin sa herė qė ekanė lexuar sytė kanė qarė. Sa herė qė kanė medituar zemrat, ato janė frikėsuar. Ajet nė tė cilin sa herė qė ėshtė thelluar i pakujdesshmi ėshtė penduar. Sa here qė ka medituar ai i cili ia ka kthyer shpinėn All-llahut ėshtė drejtuar tek All-llahu i tij dhe ėshtė penduar. Ajet ku tregohet pėr njė udhėtim… pėr ēfarė udhėtimi… Ah mjer pėr atė udhėtim… Ai udhėtim ėshtė pėr tė cilin All-llahu [subhanehu ve teala] ka thėnė: "Secili njeri do ta shijojė vdekjen, e shpėrblimet tuaja u plotėsohen ditėn e kijametit, e kush i shmanget zjarrit e futet nė Xhennet, ai ka arritur shpėtimin, e jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr pos njė pėrjetim mashtrues." (Ali Imran:185)

  Po, vėllai im, ai ėshtė udhėtimi yt pėr nė botėn tjetėr, ėshtė njė udhėtim pėr tė cilin e lusim All-llahun qė tė jetė pėrfundimi i tij Xhenneti e jo Xhehennemi. Pėr kėtė udhėtim tė madh i Dėrguari a.s. thotė: "Sikur tė dinin atė qė di unė, do tė kishit qeshur pak dhe do tė qanit shumė."

  Betohem nė Atė, qė nuk ka Zot tė adhuruar pos Tij, sikur tė dinim realitetin e kėsaj jete dhe vėshtirėsitė e saj, varrin dhe errėsirėn, Ditėn e Gjykimit dhe tmerret e saj... Sirati dhe rrėshqitja mbi tė, pastaj tė mendojmė Xhennetin dhe begatitė e tij... zjarrin dhe ndezjet e tij do tė kishte ndryshuar gjendja jonė. Por ne kemi harruar apo shtiremi se kemi harruar kėtė udhėtim... Por jemi dhėnė pas kėsaj bote e cila nuk peshon tek All-llahu xh.sh. sa fleta e mushkonjės. Disa prej selefus-salih kanė thėnė: "ėshtė pyetur dikush nga ne: A dėshiron tė vdesėsh? Tha: Jo. Ata i thanė: Pėrse? Ky tha: Derisa tė pendohem e tė veproj punė tė mira. Atij i ėshtė thėnė: Puno. Tha: Pastaj do tė punoj, vazhdon tė thotė: Pastaj do tė punoj derisa tė vijė vdekja duke mos u penduar e tė veproj vepra tė mira. Unė jam i bindur se ti nuk dėshiron qė tė jetė pėrfundimi yt kėshtu

  Pėrkujto vėllai i dashur gjendjen tėnde kur do tė ankohesh prej agonisė sė vdekjes nė tė cilėn ėshtė ankuar krijesa mė e dashur tek All-llahu xh.sh., Muhammedi a.s., i cili thoshte para vdekjes:"La ilahe il-la ll-llah, me tė vėrtetė vdekja e ka agoninė e saj."

   Paramendo veten tėnde o ti i mjerė, se e ke vdekjen nė prag tė derės. Meleku I vdekjes qėndron mbi kokėn tėnde. E gjoksi yt kur tė bėnė gargara. Edhe shpirti po ashtu. Gjuha jote tė ėshtė trashur. Tė janė dorėzuar gjymtyrėt… sytė tė shtangen (tė mbesin tė hapura)… tė mbyllet dera e pendimit pėr ty… Tė djersitet balli. Atyre qė janė rreth teje u shtohet tė qajturit, e ti rėnkon, kurse ti je nė njė vėshtirėsi tė madhe, s'ka kurrfarė shpėtimi dhe ikje, shikoje kėtė ēėshtje tė madhe pas ēdo kėnaqėsie dhe mirėsie, dhe ėshtė kryer me ty caktimi (kaderi)…Pastaj ngritet shpirti yt nė qiell… Ah, pėr atė tė lumturin apo pėr tė dėshpėruarin: "Pėrse pra, kur arrin shpirti nė fyt, E ju nė atė moment shikoni (se ē'po ngjet), E ne jemi mė afėr tek ai se ju, po ju nuk shihni, Dhe pėrse nėse nuk jeni pėrgjegjės (pėr vepra), (Pėrse) nuk e ktheni atė (shpirtin tė mos dalė), E nėse (ai i vdekuri) ėshtė prej tė afėrmėve (tė Zotit), Ai ka (te Zoti) kėnaqėsi, furnizim tė mirė dhe Xhennet tė begatshėm, Po nė qoftė se ėshtė nga tė djathtėt? Pra, ty tė qoftė selam prej tė djathtėve (i thuhet), E nė qoftė se ėshtė prej gėnjeshtarėve tė humbur, Mirėseardhja e tyre ėshtė pritje me ujė valė. Dhe djegje nga zjarri i Xhehennemit, E s'ka dyshim se kjo ėshtė ajo e vėrteta e sigurtė, Pra ti lartėso Zotin tėnd tė madhėruar." (El-Vakia: 83-96)

  Njė ditė Harun Rashidi ka pėrgatitur ushqim, ka stolisur mexhlisin e tij dhe e ka ftuar Ebu Atijen tė cilit i ka thėnė: "Na pėrshkruaj neve atė qė kemi prej mirėsisė sė kėsaj bote? ثshtė pėrgjigjur:

 Jeto sa tė duash i shėndoshė nėn hijen e pallatit tė lartė. Rashidi tha: Bukur, pastaj? Nxitojnė kah ti me gjėra qė i dėshiron nė mėngjes dhe nė mbrėmje. Tha: Shumė mirė, pastaj ēka? Kur shpirtrat bėjnė gargara nėn hijen e dridhjes sė gjoksit. Atėherė do tė jeshė i bindur se nuk ishte tjetėr vetėm se mashtrim.

  Filloi tė qajė Harun Rashidi, e njė njeri nga ata qė ishin tė pranishėm i tha Ebu Atijes tė dėrgoj emiri i besimtarėve qė ta gėzosh, ndėrsa ti e pikėllove. Rashidi tha: Lėre atė se ai pasi qė na ka parė nė kėtė gjendje na ka tėrhequr vėrejtjen.

   Po, vėlla, tė mjafton vdekja si kėshillė, mjafton vdekja tė jetė plagė (lėndim) pėr zemrat, shkaktar pėr tė bėrė sytė me lotė… Ndarje prej shoqėrisė…shkatėrruesin e kėnaqėsive… Vdekja... ndėrprerės i dėshirave.

   O ti i mashtruar nga kjo botė! O ti qė ia ktheve shpinėn All-llahut! O ti i pakujdesshėm ndaj urdhrave tė Zotit tėnd! O ti qė ēdo herė qė tė kėshillonin kėshilluesit, tė pengonte epshi dhe dėfrimi yt nga pranimi I kėshillės! O ti qė je dhėnė pas epsheve dhe qė tė mashtron shpresa e gjatė, a ke menduar nė kėto ēaste nėse mbetesh, nė atė qė je? A e din se ēka do tė ndodhė me ty nė ēastin e vdekjes, me bindshmėri do tė thuash nė vete La ilahe il-lall-llah, jo o vėlla, nėse mbetesh me devijimin, gafletin dhe refuzimin tėnd nė ēast tė vdekjes nuk mund qė ta thuash kėtė fjalė, por do tė shpresosh qė tė kthehesh nė dunja:"E kur ndonjėrit prej tyre i vjen vdekja ai thotė: O Zoti im, mė kthe, qė tė bėj vepra tė mira e tė kompenzoj atė qė e leshova! Kursesi (kthim nuk ka) e kjoėshtė vetėm fjalė qė e thotė ai."                      (El-Mu'minun: 99-100)

   Pėrse e thotė kėtė fjalė pas pėrfundimit tė jetės. Vėllai im, a e di se kur do tė vdesėsh? E ku do tė vdesėsh? Jo, vall-llahi! Me tė vėrtetė ti nuk e di kėtė, pra, pėrse e vonon pendimin dhe e len pėr ditėt tjera. Lexoe kėtė ngjarje ndoshta do tė kėshillohesh. Mė ka treguar njė njeri kėtė ngjarje, pėr tė cilin shpresoj se ėshtė nga tė sinqertit, njė i ri i cili i ndodhi njė rast tragjedik dhe shpejtoi njė polic nga ai te vetura e tij qė ta kėrkon atė dhe e pa tė riun se po i afrohet vdekja, dėgjoi nga ai duke gargaruar, ndėrsa ky i tha atij: Thuaj:La ilahe il-lall-llah, e i riu e ngriti gishtin tregues nė qiell dhe tha: La ilahe il-lall-llah, pastaj u nda nga kjo botė, pasi qė ėshtė larė i vdekuri dhe i ėshtė falur namazi, ky polic shkoi te shtėpia e familjes sė tė riut, qė tė lajmėrojė se biri i tyre ka thėnė shehadetin para se tė vdes, e iu afrua atyre dhe u tha: "Ju pėrgėzoj se biri i juaj ka thėnė shehadetin para se tė vdes, familja e tė riut, i thanė policit: ne tė pėrgėzojmė ty se biri ynė ėshtė penduar dy javė para ngjarjes."

   "Pendimi i pranueshėm te All-llahu ėshtė vetėm ai i atyre qė e bėjnė tė keqen nė mos dije e pastaj shpejt pendohen, tė tillėve All-llahu ja pranon pendimin, se All-llahu ėshtė mė i Dijshmi mė i Urti. Nuk ėshtė pendimi (i pranueshėm) I atyre qė vazhdimisht bėjnė pune tė kėqija dhe vetėm atėherė kur t'i vjen vdekja ndonjėrit prej tyre, tė thotė:Unė tash u pendova!" (En-Nisa: 17-18)

   Po vėllai im: "Agonia e vdekjes i vjen me atė tė vėrtetė (i zbulohet ēėshtja e Ahiretit)."    (Kaf: 19)

   Paramendo pas tėrė kėsaj, ndėrsa je duke hyrė nė varreza i mbajtur mbi kraharorėt e njerėzve pasi qė ishe vetė ai i cili i mbaje dhe i vizitoje tė vdekurit. Ah, sikur ta dije ēka ndodhė me xhenazen tėnde, a do tė thuash shpejtoni, shpejtoni, apo do tė thuash: o mjer pėr mua ku do tė shkoni me atė, pastaj do tė zbresin nė varrin tėnd me tė dashurit tu, me tė afėrmit. Tė vendosin nė shtresėn e tokės, i renditin dėrrasat nė varrin tėnd, ndėrpritet arritja e dritės te ti, pastaj fillojnė e hedhin dhé mbi varrin tėnd… Thotė njėri prej tyre: kėrkoni falje pėr vėllain tėnd, kėrkoni qė ta pėrforcojė All-llahu xh.sh., sepse ai tash pyetet. Pastaj shkojnė e tė lėnė ty, po, tė lėnė ty tė vetėm nė atė errėsirė tė tmershme, mbi ty dhe nėn ty dhé, dhe nė tė djathtėn dhe nė tė majtėn tėnde dhé, dhe pastaj tė kthehet shpirti yt nė trup, tė vijnė dy melekė tė zinj dhe tė kaltėr, njėri quhet Munker e tjetri Nekir, tė ulin dhe tė qortojnė, tė pyesin: Kush ėshtė Zoti yt? Cila ėshtė feja jote? Kush ėshtė pejgamberi yt? Me ēka dėshiron tė pėrgjigjesh?

   Nėse ke qenė gjatė jetės tėnde i penduar, i sinqertė, besimtar, All-llahu do tė pėrforcojė nė atė moment: "All-llahu forcon ata qė besuan nė fjalėn e fortė (tė mirė) nė jetėn e kėsaj bote edhe nė botėn tjetėr…" (Ibrahim: 27)

  Do tė thuash: Zoti im ėshtė All-llahu, feja ime ėshtė Islami dhe pejgamberi im ėshtė Muhammedi a.s., thėret njė thirrės nga qielli dhe thotė: tė vėrtetėn e tha robi im, shtroni atij shtroje prej Xhenneti dhe visheni atė me tesha prej Xhenneti, hapjani ati njė derė pėr nė Xhennet, e tė vjen ty njė erė e kėndshme dhe tė zgjerohet varri sa largėsia e tė pamurit, paraqitet njė njeri me fytyrė tė bukur, tesha tė bukura dhe erė tė mirė, i cili thotė: gėzohu pėr atė qė tė gėzon, gėzohu pėr kėnaqėsinė e All-llahut dhe Xhennetit me begati tė pėrheshme, kjo ėshtė dita qė tė premtohej, i thotė ky atij. Edhe ti, u gėzofsh gjithmonė, kush je ti? Fytyra jote ėshtė e atij qė vjen me hajr, i thotė: unė jam puna jote e mirė, betohem nė All-llahun, unė nuk tė njohė ndryshe pėrveēse tė shpejtė nė bindjen ndaj All-llahut dhe tė ngadalshėm nė mosbindjen ndaj Tij, All-llahu tė shpėrbleftė me tė mira! Pastaj i hapet njė derė nga Xhenneti dhe njė nga Xhehennemi dhe i thuhet ky do tė ishte vendi yt (nė Xhehennem) po tė mos e respektoje All-llahun, All-llahu tė nderoi me kėtė (vend tė Xhennetit), e kur ai sheh se ēka ka nė Xhennet thotė: O Zoti im, shpejtoje, shpejtoje ndodhinė e Kijametit. Ah, sa lumturi e sa gėzim pėr ty, o sa shpėtim i mirė pėr ty.

   Nėse ėshtė robi - All-llahu na mbroftė - i cili e ka lėnė fenė e tij pas shpine, lėnės i namazit qė tallet me robėrit e devotshėm, qė bėn vepra tė kėqija dhe vdes nė kėtė gjendje, a e din se me ēka do t'u pėrgjigjet melekėve kur do tė pyetet se kush ėshtė Zoti yt? Cila ėshtė feja jote? Kush ėshtė pejgamberi yt? Do tė thotė: ah, ah, nuk e di! Kemi dėgjuar disa duke thėnė njė gjė tė tillė, dhe thoja: thėret njė thirrės nga qielli: gėnjeve, shtrojani atij njė shtrojė nga zjarri dhe hapjani atij njė derė pėr nė zjarr, nga nxehtėsia dhe flaka I ngushtohet varri derisa edhe i mbėshtillen edhe pjesėt e trupit tė tij, atėherė i paraqitet njė njeri me fytyrė tė keqe me rroba tė ndyta dhe erė tė keqe e I thotė gėzohu pėr atė qė tė shqetėson. Kjo ėshtė dita jote qė tė premtohej. I thotė ai: kush je ti? Zoti tė gėzoftė me sherr! Fytyra jote ėshtė e atij qė vjen me sherr. I thotė: unė jam puna jote e keqe, betohem nė Zotin se ti ēdoherė ishe i ngadalshėm nė respektin ndaj All-llahut dhe i ngutshėm nė mosbindjen ndaj Tij, All-llahu tė shpėrbleftė me sherr. Pastaj All-llahu ia dėrgon atij njė tė verbėr dhe shurdhmemec i cili mban nė dorėn e tij njė shufėr, sikur me tė t'I bijė malit do ta bėnte pluhur, me tė njėjtin i bie atij dhe e bėn pluhur, pastaj All-llahu e kthen ashtu siē ėshtė mė parė dhe i bjen atij edhe njėherė me ē'rast lėshon njė britmė tė cilėn e dėgjon ēdo gjė pėrveē dy grupeve (njerėzit dhe xhinnėt), pastaj i hapet atij njė derė pėr nė zjarr dhe i shtrohet atij shtrojė nga zjarri, e ai thotė: o Zot, mos e bėn Kijametin.

  Njė ditė doli Ali Ibėn Ebu Talibi [radijall-llahu anhu] me disa shokė tė tij nė varreza, pasi qė i pėrshėndeti banorėt e tij tha: "O ju banorė tė varrezave, na lajmėroni neve apo ne t'ju tregojmė, sa na pėrket neve, pasuria ėshtė shpėrndarė, gratė janė martuar dhe shtėpitė tė banuara nga tjetėr kush", pastaj heshti pak iu drejtua shokėve tė vet duke thėnė: po qe se u jepet rasti tė flasin do tė thoshin: "Edhe pėrgatituni me furnizim (pėr rrugė) e furnizimi mė I mirė ėshtė devotshmėria …"(El-Bekare:197)

  O ti, i cili do tė jeshė nesėr prej banorėve tė varrit, kush tė mashtroi ty pėr dunjanė, a e di se ti do tė mbetesh pėr dunja apo ajo pėr ty? Ku ėshtė ajo shtėpi e gjerė? Ku ėshtė ajo veshje e bukur? Ku ėshtė ai misk dhe parfum i yt? Ku janė shėrbėtorėt e tu? Ku ėshtė ajo fytyra jote e bukur? Ku ėshtė lėkura jote e hollė? Ku ėshtė trupi yt i mirė? E si do tė jetė me ty pas tre netėve kur do tė varrosin, tė kaplojnė brengat dhe pėrhapen rreth teje krimbat, kur do tė shkyhet qefini, largohen ngjyrat, e kur tė hahet mishi, e kur tė bėhen eshtrat pluhur, kur do tė copėtohet trupi.

  U ndal Hasan Basriu pranė njė varri dhe shikoi nė tė njė kohė tė shkurtėr, pastaj iu drejtua njėrit prej njerėzve duke i thėnė: "اka do tė vepronte nėse dilte prej varrit? Tha: Do tė pendohej dhe do ta pėrmendte All-llahun. Atėherė, Hasan Basriu tha nėse ai kishte pėr ta vepruar kėtė, atėherė bėhu ti ai."

  Shiko nė veten tėnde ēka ke pėrgatitur, ashtu qė varri yt tė jetė njė kopsht prej kopshteve tė Xhennetit. Vėllai im, si do tė jetė gjendja jote: "Ditėn kur thėret thirėsi prej njė vend tė afėrm ditėn kur e dėgjojnė thirjen pėr tė vėrtet (ringjallja) e ajo ėshtė dita e daljes (prej varrezave)." (Kaf: 41-42)

  Si do tė jetė gjendja jote: "Nė ditėn ku njerėzit ngriten (prej varrezave) pėr tė dalė para Zotit tė botėve)." (El-Mutaffifin:6)

  Si do tė jetė gjendja jote: "E kur do tė ēahet qielli dhe kur tė shkapėrderdhen yjet dhe kur tė pėrzihen detėrat dhe kur tė trazohen varret." (El-Infitar: 1-4)

   Do tė dalim unė dhe ti duke u paraqitur para All-llahut xh.sh., a e ke menduar o ti i mjerė, o ti rob i dobėt, qėndrimin tonė para All-llahut: Nė kėtė qėndrim frikėsues dhe trishtues nė tė cilin: "… secila gjidhėnėse braktis atė qė ka pėr gjini dhe secila shtatėzėne e hedh para kohe barrėn e vet ndėrsa njerėzit duken tė dehur por ata nuk janė tė dehur, por dėnimi i All-llahut ėshtė i ashpėr." (El-Haxhxh: 2)

  Me se do t'i pėrgjigjemi Zotit tonė kur do tė pyetemi pėr ēdo gjė tė vogėl apo tė madhe? "…ē'ėshtė puna e kėtij Libri qė nuk ka lėnė as (mėkat) tė vogėl e as tė madh pa e pėrfshirė? dhe atė qė vepruan e gjejnė tė gatshme, prezente, e Zoti yt nuk i bėn tė padrejtė askujt." (El-Kehf: 49)

   Si do tė jetė me ty kur do tė dėshmojnė sytė, duart, kėmbėt, veshėt dhe gjuha pėr atė qė punove pėr kėtė botė tė kalueshme? "Sot ne ua mbyllim gojėt e tyre, Neve na flasin duart e tyre kurse kėmbėt e tyre dėshmojnė pėr atė qė punuan." (Ja Sin: 65)

  "Ju nuk fshiheshit (kur bėnit mėkate) se do tė dėshmojnė kundėr jush tė dėgjuarit tuaj, tė parit tuaj dhe lėkurat tuaja, bile ju menduat se All-llahu nuk di pėr shumė gjėra qė ju i bėnit." (Fussilet: 22)

  Enes Ibėn Maliku r.a. thotė: "Ishim te Resulull-llahu a.s., ndėrsa ai filloi tė qeshė dhe tha: A e dini se pėrse qesha? Tha (Enesi): Thamė: All-llahu dhe i Dėrguari i Tij e dinė mė sė miri. Tha (Muhammedi a.s.): Me tė folurit e robit me

Zotin e tij, e ai thotė: O Zoti im, a nuk mė ke shpėtuar nga zullumi (padrejtėsia)? All-llahu thotė: Po si jo! (Robi) Thotė: Unė nuk ja lejoj vetes pėrveē njė dėshmitar. All-llahu thotė: Mjafton pėr dėshmitar sot vetja jote dhe Kiramun Katibin, pastaj atij i mbyllet goja e i thuhet gjymtyrėve tė tij flitni, e ata do tė flasin sipas veprave tė tyre, pastaj veēohet mes tij dhe tė shprehurit tė tij, e i thuhet: larg (gjymtyrėve) pėr ju, tė mallkuar qofshit, unė pėr ju kam bėrė luftė".

   Me se do tė pėrgjigjesh kur do tė pyet Zoti yt, jetėn ku e harxhove, rininė ku e ēove, pasurinė nga e fitove dhe ku e shpenzove, dhe me diturinė tėnde ēfarė punove? Parafytyro veten si fėmijė, kur nuk pate mėkate e as gjynahe, mendo si tė ruajti All-llahu nga ēdo sherr dhe prej pasuesve tė sherrit.

 E kur foshnja ėshtė varur pėr nėnėn e saj, frikohet prej ndėshkimit me zemėr tė trishtuar. Dhe duke qenė pa mėkat frikohet nga trishtimi i tij, e si ai qė vazhdon tėrė jetėn nė mėkate. A jemi pėrgatitur tė japim pėrgjigje pėr pyetjen qė do tė na parashtrohet nė Ditėn e Gjykimit, e tė japim njė pėrgjigje tė saktė. O vėlla i dashur e I bekuar, pėrkujto, tė pėrkujtoftė All-llahu me shehadet nė ēastin e vdekjes, nė atė ēast tė vėshtirė. Pastaj, mendo o vėlla, si do tė jetė gjendja e krijesave qė bėjnė krahasimin me fatkeqėsitė e Kijametit dhe trishtimet e tij. Ata duke qenė nė kėtė gjendje, duke qėndruar nė kėmbė, presin vėrtetėsinė dhe lajmet e asaj dite dhe ndėrmjetėsimet e ndėrmjetėsuesve nė atė ditė, e kur t'i kaplojė kriminelėt errėsira nė shumė rrugė dhe i kaplon zjarri me flakė tė madhe, do tė dėgjojnė aty dihatje dhe zhurmė qė del nga mllefi dhe hidhėrimi. All-llahu thotė: "Qė posa tė duket ai prej njė vendi tė largėt, ata ia dėgjojnė atij edhe vėlimin edhe kėrhamzėn e tij (Xhennemit)." (El-Furkan:12)

  Atėherė kriminelėt do tė binden se do tė jenė tė shkatėrruar: "Kriminelėt e shohin zjarrin dhe binden se do tė hudhen nė tė, dhe se nuk gjejnė shtegdalje prej tij."    (El-Kehf: 53)

 Del njė thirrės prej zebanive duke thėnė: "Ku ėshtė filani i biri filanit I cili i linte punėt pas dore duke shpresuar jetė tė gjatė, i cili e ka kaluar jetėn nė humbje me vepra tė kėqija, fillojnė e nxitojnė kah ai me shufra tė hekurit dhe e presin me kanosje mė tė rrepta, e shpiejnė nė njė dėnim tė vėshtirė dhe e pėrmbysin me fytyrė nė fund tė Xhehennemit, i thuhet atij: "(I thuhet) Shijoje! se ti je ai i forti, i autoritetshmi." (Ed-Duhan:49) E vendosin nė njė vend ku dy anėt i ka tė ngushta, me rrugė tė errėta qė e shpiejnė nė shkatėrime, e thėrasin atė me mallkime e qortime dhe pėrgjegjėsi tė madhe. "E kur tė hudhen duart lidhur nė njė vend tė ngushtė nė tė, aty do tė kėrkojnė shkatėrrimin (vetėzhdukjen) tash mos kėrkoni vetėm njėherė shkatėrrimin, po atė kėrkonie shumė herė." (El-Furkan: 13-14) Dėshirat apo shpresat e tyre do tė jenė shkatėrime dhe pėr banorėt e Xhehennemit nuk ka rrugėdalje, u shtrėngohen kėmbėt, u nxihen fytyrat prej errėsirės sė mėkatėve, thėrrasin dhe gėrhasin nėpėr anėt e saj dhe pėrqark saj: O Malik, e kemi merituar dėnimin, na ka rėnduar hekuri dhe na janė djegur lėkurat, o Malik, pėr ne zhdukja ėshtė mė e mirė se ekzistojmė, o Malik, na nxjerr prej kėtu se nuk do tė kthehemi: "Dhe ata thėrasin: O Malik, le tė na I marrė shpirtin Zoti yt! ai thotė: Ju do tė jeni aty pėrgjithmonė." (Ez-Zuhruf:77). "Ata thonė: O Zoti ynė ne na patėn mundur tė kėqijat (u dhamė pas epsheve tė dunjasė) dhe si tė tillė ishim popull i humbur! Zoti ynė, na nxjerr prej tij, e nėse gabojmė pėrsėri, atėherė, vėrtetė, jemi mizorė! Ai thotė: Heshtni aty e mos mė folni." (El-Mu'minun: 106-108)

 Atėherė, nė ato ēaste do tė humbin shpresė nė atė qė kanė lėnė mangut respektimin ndaj All-llahut dhe do tė kėrkojnė ndjesė, paramendo gjendjen e atyre, o vėlla i dashur, zjarri do tė jetė mbi ta, ndėr kėmbėt e tyre, nga ana e djathtė e tyre, dhe nga ana e majtė e tyre… "Se ata do tė kenė shtresa tė zjarrit edhe sipėr edhe pėrfundi." (Ez-Zumer: 16)

  Do tė jenė tė fundosur nė zjarr, ushqimi dhe pija e tyre do tė jetė zjarri, rrobet e tyre do tė jenė nga zjarri "…e atyre qė nuk besuan u qepėn rroba prej zjarri u hudhet uje i valė mbi kokat e tyre, qė me atė u shkrihet krejtė ē'ka nė barqet e tyre edhe lėkurat." (El-Haxhxh:19-20)

   Dėshirojnė tė vdesin, por nuk ka vdekje pėr ta: "…atij i vjen vdekja nga tė gjitha anėt (sipas shenjave shkatėrruese), po ai nuk vdes (e tė shpėtoj prej vuajteve), atė e pret dėnim shumė i rėndė." (Ibrahim:17)

 Sillen kriminelėt, do tė jenė tė zhveshur, tė lidhur nė pranga, e masė ndėshkuese.

 Do tė bėrtasin: Mjerė pėr neve, mjerim tė gjatė! E do tė ngrisin zėrat, nė prangat e mėdhenj. Nuk do tė jenė tė vdekur, e tė jenė tė qetė. Tė gjithė do tė hyjnė nė zjarr e nxehtėsi.

   Ah, sikur ta dija si do tė jetė me ty kur do t'i shikosh ato fytyra tė atyre qė do tė jenė tė nxira, do t'u verbėrohen sytė, do t'u mbyllen gojėt. Ah, sikur ta dija si do tė jetė kur t'i shihja ato duke i kapluar flaka e zjarrit nė brendinė e pjesėve tė tyre, gjarprinjtė e Xhehennemit dhe akrepat, tė varur nėpėr gjymtyrėt e tyre, si do tė jetė kur t'i shihje ato mes flakave tė zjarrit me rroba tė katranit: "Ndėrkaq, kujt i jepen librat e veta nga e majta e tij, ai thotė: O i mjeri unė, tė mos mė jepej fare libri im. Dhe tė mos dijsha fare se ēka ėshtė llogaria ime. Ah, sikur tė kishte qenė ajo (vdekja e parė) mbarim I amshueshėm pėr mua. Pasuria ime nuk mė bėri fare dobi. U hoq prej meje ēdo kompetencė imja. U thuhet zebanive: Kapeni atė, vėnja prangat! Pastaj atė shtinie nė Xhehennem… Mandej, lidhne atė me njė zinxhirė tė gjatė shtatėdhjetė kutė. Pse ai ka qenė qė nuk besoi All-llahun e madhėruar. Ai nuk nxiste pėr t'I ushqyer tė varfėrit. Ai sot nuk ka kėtu ndonjė mik. As ushqim tjetėr pėrveē tė tė shplarave. Qė atė nuk e ha kush, pos mėkatarėve." (El-Hakka: 25-37)

  Ndėrsa vėllai im i dashur, dije, All-llahu na mėshiroftė, se ky vend me pikėllimet dhe vėshtirėsitė e saj tė cilin e njoftove, e pėrballė tė cilit qėndron njė vend tjetėr, praeja tė mendojmė pėr disa kėnaqėsi dhe mirėsi tė saj, po, tė mendojmė o vėllai im pėr banorėt e Xhennetit pasi qė e kalojnė rrugėn e Siratit qė ėshtė i ngritur pėrmbi Xhehennem, ndėrsa duke pritur te dera e Xhennetit vjen Muhammedi a.s. e trokit derėn e tij, thotė Ridvani, roja e Xhennetit: Kush ėshtė? Thotė: Muhammedi a.s.: Atėherė, thotė rojtari: Jam urdhėruar vetėm ty tė ta hapi derėn, hyn Pejgamberi a.s. dhe me atė hyjnė banorėt e Xhennetit, paramendoe veten tėnde o vellai im, nėse ke qenė I penduar nė dunja, duke qarė pėr mėkatet, duke iu frikėsuar Zotit tėnd, mendo veten tėnde kur do tė hysh me ata qė do tė hynė nė Xhennet, me mėshirėn e All-llahut xh.sh., do tė hysh nė Xhennet nė tė cilin ka gjėra qė syri nuk i ka parė, qė veshi nuk i ka dėgjuar, dhe as qė i ka shkuar mendja ndonjėherė. Mendo kur do tė kėnaqė me hyritė nė tė, tė jetosh nė pallate tė Xhennetit, tė hash nga frytet e tij, tė pish nga lumenjt e tij, po mendo veten kur do ta shikosh fytyrėn e Mėshiruesit nė Ditėn e Gjykimit. Vėlla i dashur, ndoshta ti don tė thuash: ēfarė janė cilėsitė e grave tė bukura, ndoshta do tė thuash pėr lumenjt e Xhennetit, pėr ushqimin e banorėve tė tij, pėr pirjen, pėr enėt e tij, pėr tokėn dhe kulmin e tij, pėr ndėrtimin dhe gjerėsinė e tij, nėse pyet pėr Ditėn e Gjykimit se ēka ėshtė? Eja e ulemi me mjekun e zemrės, Ibėn Kajjimin [All-llahu e mėshiroftė], qė t'u pėrgjigjemi pėr kėto pyetje dhe pyetje tė tjera, pra tė lexojmė sė bashku dhe tė dėgjojmė ēka thotė ky dijetar. Nėse pyet pėr nuset e xhenneteve, ato janė vasha tė reja tė njė moshe nė gjymtyrėt e tė cilave rrjedh ujė i rinisė. Kur e takon tė dashurin e saj, atėherė, thuaj ē'tė duash pėr takimin e dy dritave, e nėse i flet, atėherė ē'do tė thuash pėr bisedėn e tė dashurve, e nėse e pėrqafon, atėherė ē'do tė thuash pėr pėrqafimin e dy degėve, lidhja e saj ėshtė mė e kėndshme pėr atė se sa dėshirat tjera. Sa mė shumė tė zgjatė kjo, u shtohet bukuria dhe estetika, sa mė tepėr vazhdon kjo, shtohet lidhshmėria dhe dashuria, mirėpo janė tė pastėrta nga shtatėzania, hajdi dhe nifasi, tė pastėrta nga ēdo e metė dhe ndytėsirė njerėzore, mbesin tė reja pėrgjithmonė dhe rrobet e tyre nuk u vjetėrohen. Kėto nuk i ka prekur pėrpara as njeri as xhinn, sa herė qė shikon kah ajo, i mbushet zemra me lumturi, sa here kur tė flet ajo, ia mbush veshin me margaritarė tė thurrur, e kur tė paraqitet e mbush pallatin dhe dhomat me nur, nėse pyet pėr sjelljet dhe kėnaqėsitė atje, ato (hyritė), janė tė kėndshme dhe tė dashura, e kur tė kėndon, ah, sa kėnaqėsi pėr shikim dhe dėgjim qė ėshtė, e kur tė shoqėron dhe tė kėnaqė, sa shoqėrim dhe kėnaqėsi e madhe, e nėse e puthė nuk ka gjė mė tė kėndshme se kjo. Vėllai im I dashur, nėse pyet pėr lumenjt e Xhennetit, aty janė lumenjt prej ujit tė kthjellėt, lumenj prej qumėshtit tė pandryshuar, lumenj prej verės tė kėndshme pėr pirėsit, lumenj prej mjaltit tė kulluar. Nėse pyet pėr ushqimin e tyre, janė fryte nga tė cilėt zgjedhin edhe mish shpeze qė ua ka ėndja. Nėse pyet pėr pijet e tyre ato janė: tesnim (ujė mė i mirė), zenxhebil (bimė aromatike) dhe kafur (aromė). Nėse pyet pėr enėt, ato janė nga ari dhe argjendi, nėse pyet pėr dheun e Xhennetit, ai ėshtė misk zaferan. Nėse pyet pėr kulmin ai ėshtė Arshi I Mėshiruesit. Nėse pyet pėr ndėrtesat nė tė, njė tullė ėshtė prej argjendi e tjetra prej arit, e nėse pyet pėr gjerėsinė e tij, banori i tij me gradėn mė tė ulėt ec nė sundimin e vet nė Xhennet nėpėr pallate dhe kopshte, udhėtimi i cili zgjat 1000 vjet. Nėse pyet pėr fytyrat dhe bukuritė e banorėve tė tij, ato kanė pamjen e hėnės, nėse pyet pėr shėrbėtorėt nė Xhennet, janė fėmijė tė amshueshėm si margaritarė tė ruajtur. Kjo pra, edhe nėse pyet pėr ditėn nė tė cilėn ka (tepricė pėr tė mirat) dhe takim me tė Lartėsuarin dhe Falėnderuesin, atėherė dėgjo nė ditėn kur tė thėret thirėsi: "O banorėt e Xhennetit, pėr ju ka premtim qė do ta pėrmbush (realizon), ata thonė: ا'ėshtė ajo? A nuk na ke zbardhur fytyrat dhe na ke rėnduar peshojat tona me punė tė mira, na ke bėrė banorė tė Xhennetit dhe na ke larguar nga zjarri. Duke qėndruar kėshtu, u paraqitet njė urė qė ua ndriēon Xhennetin, pastaj i ngrisin kokat para Krijuesit (All-llahut), tė shenjtė janė emrat e Tij, del para tyre dhe thotė: O ju banorė tė Xhennetit, paqja qoftė mbi ju, e ata ia kthejnė me pėrshėndetjet dhe fjalė tė urta: All-llahumme entes-selam ve minkes-selam tebarekte ja dhel-xhelali vel-ikram! O All-llahu im, ti je paqe, dhe prej teje ėshtė paqja e madhėruar, je Ti o Zoti ynė Bujar dhe i Madhėruar! Pastaj thotė: Ku janė robėrit e Mi tė cilėt mė adhuronin pa mė parė, kjo ėshtė Dita e tepricės. Ata mblidhen nė njė fjalė, ne jemi tė kėnaqur, kėnaqu edhe ti prej neve, pastaj thotė: O ju banorėt e Xhennetit, po mos tė kisha qenė i kėnaqur nga ju, nuk do t'ju kisha strehuar nė Xhennetin Tim, kjo ėshtė Dita e tepricės kėrkoni prej meje. Atėherė, bashkohen nė njė fjalė: Na trego fytyrėn tėnde, qė tė shikojmė, pastaj Krijuesi zbulon mbulesėn dhe u paraqitet atyre, drita e Tij i kaplon tė gjithė, mirėpo All-llahu xh.sh. ka gjykuar qė nė atė tubim mos tė djegė askė, saqė nuk mbetet askush nė atė tubim pa iu paraqitur All-llahut. Sa kėnaqėsi pėr dėgjim nė atė tubim dhe sa kėnaqėsi pėr sytė e tė devotshmėve duke shikuar nė fytyrėn e Zotit Bujar nė Xhennet. "Atė ditė do tė ketė fytyra tė shkėlqyera (tė gėzuara), Qė Zotin e tyre e shikojnė." (El-Kijame: 22-23)

   Shtėpia e paqes, shtėpia e strehimit, shtėpi e grupit besnik qė i janė pėrmbajtur Kur'anit. "Kujt t`i jepet libri i vet nga ana e djathtė e tij, ai do tė thotė: O ju, qė lexoni librin tim!, Unė kam qenė i bindur se do tė jap llogarinė time. Dhe ai atėherė ėshtė njė jetė e tė kėnaqshme. Nė njė Xhennet tė lartė. Pemėt e tij i ka krejt afėr. (E thuhet) Hani e pini shijshėm, ngase nė ditėt e kaluara ju e pėrgatitėt kėtė."          (El-Hakka:19-24)

  Pas gjithė kėsaj vėllezėrit e mi, a nuk janė kėta ēaste tė cilėt nxisin qė tė qajnė dhe lotojnė sytė tanė, a nuk ėshtė ky udhėzim qė kėrkon nga ne qė tė pendohemi e tė kthehemi tek All-llahu. Vėllezėr, nxitoni, nxitoni… Shfrytėzoni frymėmarrjet e juaja tė rėndėsishme sa keni mundėsi. Pėrkujto tė gjitha veprimet tuaja qė ju bėjnė e t'ju afrojė nė Xhennet apo nė zjarr. Nė fund tė kėtij fragmenti po ju pėrkujtoj pėr ēdo person i cili ėshtė fundosur nė dėfrime dhe epshe, qė ka harruar Zotin e qiejve dhe tė tokės, pėr ēdo tė penduar i kthyer sinqerisht, qė kėrkon falje nga All-llahu ju themi qė tė dyve, sikur atij qė I ka thėnė Muhammedi [sal-lall-llahu alejhi ve selem]: "Nė Ditėn e Gjykimit e sjellin njeriun qė ėshtė kėnaqur nė kėtė dunja e qė ėshtė prej banorėve tė zjarrit, e zhytin nė zjarr njė ēast, pastaj i thuhet: O biri Ademit a ke pare ndonjė kėnaqėsi? A ke pėrjetuar ndonjė kėnaqėsi? Ai thotė: Jo, vall-llahi o Zot, e sjellin njeriun qė ka jetuar nė dunja me pėrjetime dhe vėshtirėsi, por ėshtė nga banorėt e Xhennetit, e fusin nė Xhennet njė ēast, pastaj i thuhet: O biri Ademit a ke parė ndonjė vėshtirėsi? A ke pėrjetuar ndonjė vėshtirėsi? Thotė: Jo, vall-llahi, nuk kam pėrjetuar as qė kam pas vėshtirėsi."

 

 

 

 

 

Fragmenti i dytė

Kush ndėrhyn mes teje dhe pendimit?

  Fragmenti ynė i dytė ėshtė me ajetin tė cilėn kur e dėgjoi Iblisi qau dhe u molis. Ajet, nė tė cilin mėkatarėt dhe tė penduarit gjetėn kėnaqėsi, ėshtė thirrje pėr ata tė cilėt lanė mangut respektin ndaj All-llahut. Eja me mua qė tė lexojmė kėtė ajet: "Edhe ata tė cilėt kur bėjnė ndonjė (mėkat) tė shėmtuar, ose i bėjnė zullum vetes sė tyre, e pėrmendin All-llahun dhe kėrkojnė falje pėr mėkatin e tyre - e kush i falė mėkatėt pėrveē All-llahut? dhe qė duke ditur nuk vazhdojnė nė atė qė kanė punuar (nė tė keqen) shpėrblimi i tė tillėve ėshtė falje nga Zoti i tyre dhe xhennetet nėpėr tė cilėt rrjedhin lumenjė e aty do te rrijnė pėrgjithmonė. Sa i mirė ėshtė shpėrblimi i atyre qė punojnė." (Ali Imran:135-136)

  Vėlla i dashur! Kush nga ne nuk bėn mėkate? Kush nga ne nuk bėn mėkate ndaj Zotit tė vet? A mendon se mėkatet tona janė gjėra tė cilat janė tė veēanta nė tė, dhe se askush para neve nuk ka bėrė mėkate? Jo, assesi, asnjė ditė s'kemi qenė si melekėt, qė nuk e kundėrshtojnė All-llahun nė atė qė i urdhėron dhe e zbatojnė atė pėr ēka janė urdhėruar. Por jemi njerėz qė jemi krijuar tė bėjmė mėkate dhe ēdonjėri prej robėrve tė mirė qė shikon nė tė ka gabime dhe mėkate. Abdull-llah Ibėn Mes'udi u thoshte shokėve tė tij qė e pasonin: "Sikur tė dishit pėr mėkatet e mia do tė hudheshit mbi mua gurė. Thotė i Dėrguari yt, Muhammedi a.s."Nėse nuk do tė kishit bėrė mėkate, All-llahu do t'ju mirrte juve, do tė sjellte popuj tjerė do tė bėnin mėkate dhe do tė kėrkonin falje dhe All-llahu do t'ua falte mėkatet." Me tė vėrtetė kėtyre gabimeve nuk mund t'u ikim e as qė mund t'u shmangemi krejtėsisht. Eja me mua qė ta dėbojmė shejtanin prej zemrės, duke kėrkuar falje pėr mėkatet e kaluara…, eja me mua qė ta ripėrtrijmė pendimin tek All-llahu, qė tė jetė pendim i sinqertė nga zemra…, qė tė jetė traditė apo zakon i ynė fjala e All-llahut xh.sh.: "Zoti ynė ne i bėmė padrejtė (i dėmtuam) vetvetes sonė e nė qoftė se nuk na mbulon (mėkatin) dhe nuk na mėshiron, ne me siguri jemi prej tė shkatėrruarve." (El-Araf: 23)

  Dije, tė mbrojtė All-llahu xh.sh. se i Dėrguari Muhammedi

a.s., i pagabueshmi, pendohej tek All-llahu dhe kėrkonte falje me shumė se 100 herė nė ditė. Nga Ibėn Omeri r.a. transmetohet se i Dėrguari i All-llahut thoshte 100 herė nė mexhlis parase tė ngritej: "Rabbigflirli, ve tub alejje, inneke ente tevvabul-gafur - O Zoti im, mė fal mua dhe mė prano pendimin dhe se me tė vėrtetė Ti je qė pranon dhe falė."

  O ju qė keni ngarkuar veten me mėkate dhe gabime, derisa dikush nga ju mendon qė All-llahu nuk jua u pranon pendimin, nėse pendoheni unė ju them juve ngadalė, sepse dera vazhdon tė jetė e hapur. Unė ju them juve tė gjithėve nga zemra ime qė dėshiron pėr ju ēdo tė mirė, dėgjoni All-llahun i Cili ju thėrret duke thėnė: "Thuaj: O robėrit e Mij, tė cilėt e keni ngarkuar me shumė gabime veten tuaj, mos e humbni shpresėn ndaj mėshirės sė All-llahut, pse vėrtet All-llahu i falė tė gjithė mėkatėt, Ai ėshtė qė shumė falė dhe mėshirues. Dhe, kthehuni te Zoti juaj dhe pėruluni Atij..."           (Ez-Zumer: 53-54)

  Por, dije, vėlla i dashur, se me tė vėrtetė All-llahu gėzohet me pendimin tėnd. "All-llahu mė tepėr gėzohet pėr pendimin e robit tė vet kur tė pendohet sesa ndonjėri prej jush i cili ka udhėtuar me deve nėpėr shkretėtirė, e i humbet ajo, me tė edhe i tėrė uji dhe ushqimi, e kėrkon por e humb shpresėn pėr ta gjetur, pastaj vjen te njė lis dhe nga lodhja shtrihet nėn hijen e tij me shpresė tė humbur, dhe duke qenė nė kėtė gjendje e sheh devenė e vet duke qėndruar para tij, ai ngrihet, e kap litarin dhe nga gėzimi i madh thėret: O Zoti im! Ti je robi im, kurse unė jam Zoti yt, duke u shprehur gaboi nga gėzimi i fortė"

  Njė person erdhi tek i Dėrguari i All-llahut dhe i tha: "Nėse njė njeri vepron ēdo mėkat, nuk len asgjė nga ajo pa e bėrė qoftė diē e vogėl apo e madhe, a ka vend pėr kėtė teube? Pejgamberi a.s. e pyeti: A e ke pranuar Islamin? Tha: Unė dėshmoj se s'ka Zot tė adhuruar pos All-llahut dhe se ti je i Dėrguari i All-llahut. I tha: Bėn vepra tė mira dhe lėri veprat e kėqija, ashtu qė All-llahu t'i shndėrrojė tė gjitha nė vepra tė mira. E ai tha: tė gjithė tradhtitė dhe krimet e mia? Tha: Po. Ai tha: All-llahu ekber, vazhdoi duke e madhėruar All-llahun derisa u humb nga shikimet tona."

  O ti i cili ke nevojė te Zoti yt, nėse ke qenė i pasur nė kėtė botė, ēka dėshiron pas gjithė kėtyre pėrgėzimeve, kthehu te Zoti yt, se ky kthim ėshtė edhe mė falėnderues pėr ty nė kėtė botė dhe ahiret. Nė kėtė botė me zemėr tė bindur dhe gjoks tė hapur dhe furnizim tė gjerė: "..kush i pėrmbahet dispozitave tė All-llahut, atij Ai i hap rrugė." (Et-Talak: 2)

  Nėse nuk tė furnizon me pasuri, tė furnizon me shtimin e imanit. Dhe sė fundi: "Xhennetet e Adnit janė me dyer tė hapura pėr atė. Aty do tė jenė tė mbėshtetur nė kolltuke dhe kėrkojnė pemė e pije tė llojeve tė ndryshme. Ata kanė pranė vetes (hyri) sy pėrulura tė njė moshe. Kėto janė ato qė premtoheshit pėr ditėn e llogarisė. Ky ėshtė furnizimi Ynė, i cili nuk ka tė mbaruar." (Sad: 50-54)

  All-llahu i Madhėruar thotė nė hadith kudsij: "O robėrit e Mi, tė gjithė ju jeni tė lajthitur pėrveē atij qė e udhėzoj Unė, prandaj kėrkoni udhėzim nga Unė do t'ju udhėzoj."

  Vėlla i dashur, All-llahu na pranoftė pendimin mua edhe ty. Mendo pėr kėtė ngjarje, merr nga kjo kėshillė dhe mėsim, dhe krahaso me fjalėn e All-llahut: "A nuk ėshtė koha qė zemrat e atyre qė besuan tė zbuten me kėshillat e All-llahut dhe me atė tė vėrtetė qė zbriti (me Kur'an), e tė mos bėhemi si ata, tė cilėve u ėshtė dhėnė libri mė parė e zgjati koha dhe zemrat e tyre u shtangėn e shumė prej tyre janė jasht rrugės." (El-Hadid: 16)

  Mė ka treguar njėri nga thirėsit e mirė dhe tė sinqertė, e llogaris kėshtu, ndėrsa All-llahu e di mė sė miri dhe nuk e pastroj askė para Atij. Njė hoxhė thotė: "Jetonte nė afėrsi tė shtėpisė sime njė familje e vogėl, njė i ri i cili nuk i kishte kaluar mbi 20 vite, kishte shumė vullnet dhe ngrohtėsi tė madhe pėr muzikė, saqė kishte arritur nė atė shkallė qė ta donte njėrėn prej kėngėtarėve, jo vetėm se e donte zėrin e saj por e donte vajzėn nė veēanti, hoxha thotė: gjithmonė kisha synim qė ta kėshilloj, ēdoherė qė mė jepej rasti, ndonjėherė e nxitja pėr Xhennet, e ndonjėherė duke e frikuar nga zjarri I Xhehennemit. اdo herė qė e kėshilloja i mbusheshin sytė me lotė saqė ndonjėherė qante pas ēdo kėshillė qė e kėshilloja, ma jepte besėn se nuk do tė kthehet nė dėgjimin e muzikės, por nuk kalonte njė kohė e shkurtėr, nuk e mbante premtimin.

Njė ditė prej ditėve e pėrkujtova me Xhennet dhe Xhehennem, filloi tė qajė me njė tė qajtur tė madh, derisa fillova tė ndjej mėshirė ndaj tij:

   Por unė kėtė herė nė vete ndjeja, se kjo kėshillė do tė jetė pėr tė pėrshtypje e madhe, e i thashė: Ma jep dorėn, e ai ma dha, dhe i thashė: Mė jep zotimin e All-llahut, e ai ma dha zotimin se nuk do tė kthehet. E mė tha: Zotova All-llahun, pastaj tė zotova ty qė nuk kam pėr t'u kthyer, pastaj mė erdhi nė mėngjes e me vete kishte kaseta tė muzikės dhe tha: Vėllai im, merri kėto kaseta dhe thei qė tė gjitha, djegi, vepro ē'tė duash, vetėm mė largo nga ato, largoe nga unė kėtė sėmundje tė zemrės e cila mė ka bėrė ēdoherė tė jam i pakujdesshėm ndaj namazeve dhe nga Zoti i qiejve dhe i tokės. Thashė: Subhanall-llah, rrotulluesi i zemrave, ēka ndodhi me tė? Mė tha: pasi qė u ndava prej teje dje, shkova nė shtėpinė time, pastaj fjeta dhe pashė nė gjumė veten se si isha duke ecur nė bregdet ku nė atė moment njė shoku im, shpejtonte drejt meje pasi qė arriti tek unė shpejtoj dhe pyeti: A e don atė vajzė filanen? I thashė atij me gjithė zemėr: Po. Tha: Ajo ėshtė atje duke kėnduar, shpejtova me tė duke vrapuar, dėshirova qė ta shoh se e kam dashur shumė, e pasi qė u lodha tepėr duke vrapuar kur nė atė ēast e pashė duke kėnduar. Qėndrova duke shikuar atė, dhe u kėnaqa dhe u habita me zėrin e saj, dhe bukurinė e saj. Thotė, ky vėlla I penduar, ashtu qė nė atė moment, kur njė dorė preku kraharorin tim, kur u ktheva ishte njė fytyrė e ndritshme, sikurse hėna nė gjysmėn e muajit tė saj, e stoliste mjekra e bukur qė kishte gjurmė tė mira dhe mė lexoi mua fjalėn e All-llahut: "A ėshtė mė i udhėzuar ai qė ecė i pėrmbysur me fytyrė nė tokė, apo ai qė ecėn nė pozicion qėndrues rrugės sė drejt ?" (El-Mulk: 22)

  E pėrsėriste me njė zė tė dhimbshėm kėtė ajet, filloi tė qajė derisa u befasova ashtu qė edhe unė fillova tė qaj, kėshtu qė tė dy e pėrsėritnim ajetin…, u zgjova nga gjumi papritmas duke lexuar ajetin: "A ėshtė mė i udhėzuar ai qė ecė i pėrmbysur me fytyrė nė tokė, apo ai qė ecėn nė pozicion qėndrues rrugės sė drejt?" (El-Mulk:22)

  Qaja, pastaj nė dhomėn time hyri nėna ime, kur mė pa nė kėtė gjendje u trondit, andaj edhe ajo filloi tė qajė me mua. Ky hoxhė thotė: Pas kėsaj ky i ri e urrente muzikėn me njė urrejtje tė madhe dhe ndjente njėfarė kėnaqėsie gjatė leximit tė Kur'anit, e shikoja nė sytė e tij se si i rridhnin lotėt gjatė leximit tė Kur'anit. Pra, ti shkruaje rrėfimin e pendimit me laps tė pėrmallimit, me ngjyrėn e lotėve, e nxito me tė kah nėnshtrimi i All-llahut dhe frikėsimi prej Tij, dhe parashtroje atė lutje, se ndoshta dėgjohet, dhe qaj pėr mėkatet e bėra dhe pėr mirėnjohje tė pakta.

   Dije vėlla i dashur, All-llahu na mėshiroftė mua dhe ty, se robi mund tė bėj mėkate dhe tė hyjė nė Xhennet? A e din si ėshtė ajo? Kjo ėshtė se ai vepron ndonjė mėkat, vazhdon dhe i lodhet syri duke u frikuar dhe trishtuar duke qarė, i penduar e i turpėruar prej Zotit tė tij, kokėulur dhe zemėrthyer, kėshtu qė ky mėkat shkakton lumturi dhe shpėtim pėr robin, saqė bėhet pėr tė mė e dobishme se shumė ibadete, tė cilat sjellin lumturi dhe shpėtim prej kėtyre ēėshtjeve, ashtu qė ky mėkat bėhet shkak pėr hyrjen e tij nė Xhennet.

   O ti qė e dėshiron Xhennetin e All-llahut! O ti qė frikohesh nga zjarri I Xhehennemit! Kėto karvane tė penduesve po ecin, i shohim gjurmėt e kėmbėve tua me kėmbėt e tyre. Ky ėshtė grumbulli i penduesve, pranoe… Thua: vallė e pranon zemra jote me ata tė tjerat… Kėto janė lotėt e atyre qė kėrkojnė falje nė mėkate, atyre lotė u rrjedhin nėpėr faqet e tyre… A thua dalin prej syve tua lotė qė t'u bashkohen lotėve tė atyre.

   O vėllai im! Kėto thirrje tė sinqerta janė prej All-llahut xh.sh. i Cili thotė: "…Pendoheni tė gjithė te All-llahu, o besimtarė, nė mėnyrė qė tė gjeni shpėtim." (En-Nur:31)

Nėse ka diēka ēka duhet, do tė pėrkujtoja pėr tė, ndėrsa unė tė pėrkujtoj ty me njė pėrkujtim mė tė madh sesa tė rrotullohen brengat tuaja rreth ndonjė kasete me kėngė, ndonjė klubi futbollistik qė humb apo fiton, udhėtim jashtė vendit tėnd apo kėnaqėsi me harame. Jo, vėllai im! Kjo nuk ėshtė ajo qė tė takon ty, por kjo u takon atyre qė ka thėnė All-llahu [subhanehu ve teala]: "E ata qė nuk besuan pėrjetojnė kėnaqėsi (nė kėtė jetė) dhe hanė ashtu si hanė kafshėt, e vendi i tyre ėshtė zjarri." (Muhammed:12) Ti vėlla i dashur, je i pastėr nga gjithė kėto, ti u krijove nė kėtė dunja pėr njė ēėshtje tė madhe pėrgatitu pėr njė gjė madhėshtore…    O vėllai im i dashur, shpresėn tė cilėn e posedon, le tė jetė kėnaqėsia e All-llahut, Fuqiplotit… Shiko nė veprat tua, a do tė jetė i kėnaqur All-llahu apo jo? O vėllai im, shpresa nė ty le tė jenė xhenetet nė tė cilėt rjedhin lumenjt, pra ēka ke pėrgatitur pėr tė hyrė nė tė. Ndalu me vetveten, ndalu sinqerisht, dije se kur do tė flesh nuk do tė zgjohesh, mund qė tė dalish prej shtėpisė e tė mos kthehesh, t'i veshish rrobet tuaja e tė mos mundesh t'i zhveshish, por t'i zhveshė larėsi yt, mund qė tė vozisish veturėn e tė mos zbritėsh nga ajo, por tė dalish prej veturės si trup I vdekur. Pra, nė ēfarė gjendje dėshiron te vdesish? Si dėshiron tė ndahesh nga kjo botė? Vėllai im! Nė fund tė kėtij fragmenti tė them ty sikurse tha Muhammedi

a.s.: "Vėrtet, All-llahu i madhėrueshėm gjatė natės e mban tė shtrirė dorėn pėr tė pranuar pendimin e mėkatarėve tė ditės, dhe e shtrinė dorėn gjatė ditės pėr tė pranuar pėndimin e mėkatarėvė tė natės, derisa tė lind dielli nga perėndimi."

 

 

 

 

 

Fragmenti i tretė dhe i fundit

  Kjo ėshtė kėshillė pėr ēdo besimtar dhe besimtare qė dėshirojnė Xhennetin, kėto kėshilla nuk janė tė mia por janė nga Zoti i botėve dhe qiejve, i Cili thotė: "Pėrkufizoje veten tėnde me ata qė lusin Zotin e tyre mėngjez dhe mbrėmje, e qė kanė pėr qėllim kėnaqėsinė (razinė) e Tij, dhe mos i hiq sytė e tu prej tyre e tė kėrkosh bukurinė e kėsaj bote dhe mos ju bind atij qė ja kemi shmangur zemrėn e tij prej pėrkujtimit ndaj Nesh dhe i ėshtė dhėnė epshit tė vet, pse puna e tij ka mbaruar." (El-Kehf:28)

   Nėse je qė dėshiron Xhennetin, kujdesu pėr shoqėrinė, nėse i shikon ata, tė pėrkujton All-llahun, nėse tė flasin ty, tė flasin pėr ēdo punė tė mirė dhe tė dobishme, kujdesu dhe ke frikė prej shoqėrisė sė keqe dhe gjithnjė tė pėrkujtoj me kėtė ajet: "Atė ditė zullumqari do t'i kafshoj duart e veta dhe do tė thotė: I mjeri unė, ta kisha marrė rrugėn e Pejgamberit! O shkatėrrimi im, ah tė mos e kisha bėrė filanin mik! Nė tė vėrtetė, pasi e gjeta rrugėn e drejtė, ai mė largoi mua prej asaj, e djalli ėshtė ai qė njeriun e humb dhe e len tė vetmuar." (El-Furkan: 27-29)

  Personi nė kėtė ajet ėshtė shoku i keq i cili tė thėrret nė kaseta tė muzikės, filma tė fėlliqur, gazeta tė ndytura dhe nė ēdo send qė tė largon nga respekti dhe pėrmendja e All-llahut. All-llahu xh.sh. i thotė: "Atė ditė shokėt e ngushtė (Ditėn e Gjykimit) do tė jenė armiq tė njėrit-tjetrit pėrveē atyre qė ishin tė sinqertė nė miqėsi."(Ez-Zuhruf: 67)

  Ēdo i dashur do ta armiqėsojė tė dashurin e tij, vetėm ata tė cilėt janė dashur pėr hir tė All-llahut… ēdo shok do tė largohet prej shokut tė tij pėrveē ata qė kanė qenė shoqėria e tyre nė respekt ndaj All-llahutxh.sh.. Nėse je prej atyre qė je sprovuar me shoqėri nė tė cilėn nuk tė afrohen tek All-llahu, largohu prej tash para se tė largohen ata prej ty, por ku dhe kur, sa i pėrket kohės ėshtė e njohur ndėrsa vendi ėshtė nė zjarr. "Dhe (sikur tė shihnin) kur do tė largohen e ata qė u prinin prej atyre qė i ndiqnin (paria largohet prej atyre qė u shkonin pas), e tė gjithė e shohin dėnimin dhe kėputen lidhjet e tyre." (El-Bekare:166)

  Sė fundi, lus All-llahun [subhanehu ve teala] qė tė udhėzojė nė ēdo vepėr tė mirė dhe tė largojė prej ēdo vepėr tė keqe. All-llahu t'i faltė mėkatet tua, t'I lehtėsoftė punėt e tua, e paqja dhe shpėtimi qoftė mbi Muhammedin a.s..

 

 

 

 

 

 

 

 

Porosi e veēantė

   Vėlla i dashur! O ti qė e pėrfille fjalėn e All-llahut xh.sh.: "…ruani veten dhe familjen tuaj prej njė zjarri lėndė djegėse e tė cilėt janė njerėzit dhe gurėt." (Et-Tahrim: 6)

  O ti i cili ke vendosur nė shtėpine tėnde njė send tė cilit do t'ia dish nesėr dėmin e tij, hesht pėr veprėn tė cilės ia din pasojat, kjo letėr ėshtė prej tė dashurit tėnd, qė pėrmallohet pėr ty, lexo me syrin e drejtėsisė, larg pasimit tė epshit, pastaj shiko se ēfarė do tė veprosh ti? Kėrkoj prej teje qė ta lexosh tėrėsisht duke pėrkujtuar fjalėn e All-llahut: "A nuk ėshtė koha qė zemrat e atyre qė besuan tė zbuten me kėshillat e All-llahut me atė tė vėrtetė qė zbriti (Kur'an)…" (El-Hadid: 16)

   Vėllai im! Tė porosis me kėto fjalė, tė cilat dolėn prej zemrės sime, ndoshta arrijnė te zemra jote, janė pėrzier me shpirtin tim, ndoshta pėrzihen me shpirtin tėnd, e shkrova me ngjyrė tė dashurisė dhe ēiltėrisė me kėshilla e pėrmbushje tė emanetit, ndoshta nga shpirti yt i ēiltėrt nuk gjen shtegdalje tjetėr. Vėlla i dashur, pa dyshim unė nuk tė njoh por edhe ti nuk mė njeh, por ajo qė mė shtyri tė shkruaj pėr ty, ėshtė ajo qė e ke vendosur mbi shtėpinė tėnde, qė arrin nė re, e pėrqafon qiellin, e hap zemrėn pėr ēdo mysafir, e pėrshėndet me duar ēdo ardhės, e ka drejtuar trupin e tij me ēdo krenari e lumturi, e qė ka ngritur kokėn me mendjemadhėsi dhe mashtrim, pastaj je ulur brenda nė shtėpinė tėnde nė formėn e ndejės sė tij. Je mbėshtetur nė shtrojė tė butė prej mėndafshi, ke urdhėruar qė tė tė sjellin ushqime tė ndryshme si dhe ke urdhėruar tė mbyllen dyert dhe dritaret, pastaj, ke marrė ēelėsin e aparatit me dorė dhe e sjell si tė duash, nefsi yt qė tė urdhėron tė thotė: kush ėshtė si ti! Tė shėtitet zemra jote ka tė dojė epshi, kjo ėshtė bota para teje, shėtitu nė tė kah tė duash, fillon tė shėtitesh dhe fytyra jote plot buzėqeshje, shikimet e tua hasen nė pamje tė zbuluara, jarga jote po rrjedh nėpėr shikimet e turpshme, prej filmit nė pjesė teatrale, prej valleve nė kėnga, prej gjynaheve nė mėkate, prej gabimeve tė vogla nė gabim tė madh, shikon nė kėtė ekran tė bardhė gjė qė tė bėnė pikė tė zezė nė zemrėn tėnde, tė cilėt bėhen tė njėpasnjėshme e kėshtu zemrėn tėnde tė bardhė e shndėrrojnė nė tė zezė, e mė nė fund zemra vdes dhe mbetet vetėm trupi yt. Pastaj e urren ēdo vepėr tė mirė dhe dėshiron ēdo punė tė keqe, largohesh nga mirėsia dhe u afrohesh gjėrave tė

shėmtuara. Nė fytyrėn tėnde paraqiten gjurmė tė rraskapitjes, ngushtim tė shpirtit dhe brenga tė thella. Me gjithė kėto zbavitje dhe reaksione, jeta jote do tė shndėrrohet nė vėshtirėsi, netėt e tua do tė nxihen ndoshta do tė ankohesh nga kėto mundime, do tė ankohesh prej dilemave dhe gjendjeve tė ndėrlikuara, sepse Zoti dhe Mbrojtėsi yt thotė: "E kush ia kthen shpinėn udhėzimit Tim, do tė ketė jetė tė vėshtirė dhe nė Ditėn e Kijametit do ta ringjallim tė verbėr." (Ta Ha: 124)

   Vėlla i dashur! Dije se ti tani i mbyll sytė dhe veshėt qė tė mos tė shohėsh dhe dėgjosh asgjė pėrveē televizorit. Dije se tani vetėm po vrapon, e nuk mendon pėrveēse pėr ndonjė film apo bisedė tė natės, dhe pėr zbavitje e dėfrime. Dije se ti po vrapon, e vrapon, e je i etur, i etur…

   E di se ti vrapon pas epsheve dhe i lodhur mundohesh qė t'i arrish kėnaqėsitė shkatėrruese. Por a thua vėlla i dashur, nuk e di se nė fund tė kėsaj rruge ėshtė njė humnerė e thellė dhe e tmerrshme. Vėlla, mė lejo qė tė ndalem para teje nė mes tė kėsaj rruge e tė them: ndalu, ndalu dhe kthehu te Zoti yt. Frikoju nga zjarri, ruaju nga Xhehennemi, para atij ke tmerre dhe trishtime. Para vetes ke begati dhe dėnim. Para vetes ke gjarprinj dhe gjėra tė trishtueshme. Betohem nė All-llahun, Zotin e vėrtetė, nuk do tė bėjnė dobi filmat, humbja e kohės dhe tė ndejturit pa nevojė. S'ke dobi prej valles dhe kėngėve. Vėlla i dashur, ndalu me vetveten pėr njė ēast dhe pyetu: deri kur do tė vrapoj pas epsheve dhe do tė lodhem pas gjėrave tė shėmtuara. Sa do tė jetoj nė kėtė botė? 60, 80,100 vjet, pastaj ēfarė? Vdekje, jetė e amshueshme nė kopshtet e begatisė ose nė zjarrin e Xhehennemit dhe ujė tė nxehtė pėrvėlues. Vėlla, paramendo veten nė ēastin e vdekjes, kur do tė futesh nė varr dhe kur do ta hetosh errėsirėn e tij, vetminė dhe ngushtėsinė e tij. Pėrkujto dy melekėt tė cilėt tė ulin dhe tė pyesin. Paramendo trupin tėnd pas vdekjes, mish i copėtuar, asht i thyer, ka humbur bukuria e trupit dhe ėshtė shndėrruar ushqim pėr krimbat. Pėrkujto atė ditė kur do tė dėgjosh britmėn e madhe me tė cilėn do tė jesh i ftuar pėr qėndrim para All-llahut. Zemra do tė dridhet nga frika, flokėt do tė zbardhen, e do tė dalish nga varri i pluhurosur kėmbėzbathur dhe I zhveshur. Dridhet toka, rrafshohen kodrat, shmangen sytė prej tmerrit, happen fletoret, brengoset i frikėsuari. Ndizet zjarri, mėkatet i kaplojnė njerėzit, shtrihet ura, pėrgatiten kamxhikėt, afrohet llogaria, vėshtirėsohet dėnimi, dėshmon libri dhe ndėrpriten lidhjet. Pėrkujto se sa i vogėl do tė jesh atė ditė, do tė jesh i vetmuar me frikėn, me pikėllimin tėnd dhe me brengat tua, do tė jesh i vetmuar me mėkatėt tua, do tė ikėsh prej fėmijėve tu, prej nėnės dhe babait, bashkėshortes, prej vėllait. Atė ditė vendosen peshoret dhe pėrgatiten librat, sa rrėshqitje do tė jenė tė regjistruara nė ato libra, sa tė mangėta kanė qenė veprat tua, atė ditė do tė thirrėsh nė mesin e krijesave. O filan, biri i filanit, dil para All-llahut! Do tė ngritesh i vetmuar, sepse ti je ai qė kėrkohesh. Pėrkujto dobėsinė tėnde, frikėn e madhe, dridhjen e zemrės kur qėndron para Mbretit tė vėrtetė. Qėndron para Atij prej tė Cilit ishe duke ikur nė kėtė botė. Ai vazhdimisht tė thirrte por t'i nuk i pėrgjigjej. Nė dorėn tėnde e ke librin i cili ka regjistruar ēdo gjė, qoftė e madhe apo e vogėl, do ta lexosh me zė tė ulėt, me zemėr tė thyer. Fjalėt e tua janė plot frikė dhe turp, me ēfarė fjalė do tė pėrgjigjesh pyetjeve tė Tij, pėr pasurinė qė e humbe, pėr jetėn nė tė cilėn e kalove, tė gjithė kufijtė pėr syrin mashtrues, pėr veshin me tė cilin dėgjoje gjėra tė ndaluara, me ēfarė kėmbė do tė qėndrosh para All-llahut, dhe me ēfarė sy do tė shikosh dhe me ēfarė zemre do tė pėrgjigjesh. Ēfarė do tė thuash nesėr kur do tė pyet: o robi im, pse nuk mė nderove, pse nuk u turpėrove prej Meje, pse e harrove praninė Time, o robi Im, a mendove se Unė nuk tė shoh, a nuk isha Bamirės ndaj teje, a nuk t'i dhash gjithė kėto begati. Vėlla i dashur, pėrkujto kėto ēaste tė vėshtira dhe kėto momente tė trishtueshme, atė ditė njeriu e harron shokun e vet, tė dashurin e vet, nuk shpėton pėrpos atij qė vjen me zemėr tė shėndoshė. Vėlla, ndalu me vetveten nė kėtė ēast vendimtar dhe dije se shkaku i krijimit tėnd nė kėtė botė ėshtė adhurimi. All-llahu thotė: "Unė nuk i krijova xhinnėt dhe njerėzit pėr tjetėr pos qė tė mė adhurojnė." (Edh-Dharijat: 56)

   Nuk je krijuar pėr kot, pėr lojė dhe pėr tallje. All-llahu thotė: "A menduat se Ne u krijuam kot dhe se nuk do tė ktheheni ju te Ne?" (El-Mu'minun: 115)

Vėlla, tė drejtohem ty dhe fesė tėnde, e cila i ndalon kėto gjėra tė shėmtuara, i drejtohem moralit tėnd i cili qėndron larg kėtyre epsheve, i drejtohem mendjes tėnde e cila i refuzon kėto ēmenduri, i drejtohem zemrės tėnde e cila frikohetprej kėtyre gjėrave shkatėrruese, i drejtohem xhelozisė tėnde e cila e ruan nderin e grave tė huaja. Pra, ndihmoe veten tėnde, largoe kėtė satelit prej shtėpisė tėnde, All-llahu [subhanehu ve teala] do ta zėvėndėsojė me diē mė tė mirė nė kėtė botė dhe botėn tjetėr. Vėlla, nuk i shkrova kėto shkronja dhe nuk I thashė kėto fjalė vetėm nga frika pėr fytyrėn tėnde tė bardhė, qė mos tė nxihet fytyra jote e ndritshme nė Ditėn e Gjykimit, qė mos tė bėhet errėsirė nė trupin tėnd tė butė, e qė tė kaploj zjarri i Xhehennemit.

Lutja jonė e fundit ėshtė: Falėnderimi i takon All-llahut, Zotit tė botėrave.

Es-selamu alejkum ve rahmetull-llahi ve berekatuhu!

pregaditi: stafi Riniaislame.com